Komandors

Komondor
Lielajam, spēcīgajam komandoram ir izteikti savdabīgs balts apmatojums, un tā akots un pavilna, samudžinoties kopā, veido garas, dredus atgādinošas pinkas. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir apmēram 80 cm, bet svars — no 50 līdz 61 kg, savukārt pieaugušu mātīšu vidējais augstums skaustā ir 70 cm, bet svars — no 36 līdz 50 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Hipoalerģiska šķirne
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rej, ir modrs un nodrošina fizisko aizsardzību
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Komandors ir sena šķirne, kas dzimtajā Ungārijā ir bijusi pazīstama tūkstošiem gadu. Šie suņi ieradās Ungārijā ar klejojošajiem maģāriem, kam tie kalpoja kā ganāmpulka sargi. Tie varētu būt cēlušies no lielās ovčarkas, kas ir cits ganāmpulka sargs no Krievijas dienvidrietumu daļā esošā Kaukāza reģiona. Komandora īpašais, drediem līdzīgais apmatojums nodrošina aizsardzību ne tikai pret skarbiem laikapstākļiem, bet arī pret visniknākajiem plēsējiem, tostarp vilkiem.

Temperaments

Komandors ir sargsuns, kas nav piemērots suns kuram katram saimniekam, tāpēc pirms tā iegādes rūpīgi jāapsver visi par un pret. Tas piesardzīgi izturas pret svešiniekiem, taču ir uzticīgs saviem ģimenes locekļiem un aizsargā viņus pret visu, ko uzskata par apdraudējumu. Būtiska ir agrīna socializācija apvienojumā ar rūpīgu apiešanos visā tā dzīves laikā.

Veselība

Komandori ir visnotaļ veselīgi, robusti suņi, kam nav plaši izplatītu, šķirnei raksturīgu veselības problēmu.

Fiziskās aktivitātes

Dienā nepieciešama apmēram stundu ilga fiziskā aktivitāte. Tas pavada daudz laika, patrulējot mājas teritorijā, un tādēļ ir jāseko līdzi, lai tai apkārt būtu drošs un pret izbēgšanu drošs žogs.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Komandori ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet mazākām porcijām.

Kopšana

Akots ir raupjš, bet pavilna — mīksta. Abas apmatojuma kārtas apvienojumā veido dredus, kuri, ja netiek nolīdzināti, noaug līdz zemei. Būtiski ir pārbaudīt suni pēc pastaigas, jo, lai kur tas ietu, tā apmatojumā parasti ieķeras gan lapiņas, gan zariņi! Apmatojumu nekad nesukā, bet tā vietā, ik pēc pāris mēnešiem ar rokām sadalot apmatojumu (sākot no ādas), tiek veidoti jauni dredi. Jaunam saimniekam tas jāiemācās no suņu audzētāja vai cita šīs šķirnes suņu entuziasta. Dredu veidošana ir laikietilpīga, un to nedrīkst atstāt novārtā, jo pretējā gadījumā dredi, sapinoties kopā, veidos lielus mudžekļus.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.