Somu Lapzemes suns

Finnish Lapphund
Spēcīgais (bieza spalva, aste saritināta gredzenā uz muguras, smailas ausis) somu Lapzemes suns ar špicam tipisko miesasbūvi ir vidēja izmēra suns. Tēviņu aptuvenais augstums skaustā ir 49 cm, bet mātīšu — 44 cm. Pilnībā pieauguša suņa svars ir apmēram 17–19 kg. Apmatojums iespējams daudzās krāsās un krāsu kombinācijās. Sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama pamatlīmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda vienu līdz divas stundas ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Šis suns gadsimtiem ilgi ir strādājis kopā ar Lapzemes sāmiem, un ir daļēji savvaļas dzīvnieks. Šie suņi izmantoti, galvenokārt, ziemeļbriežu ganīšanai, taču senākā vēsturē tie, iespējams, izmantoti arī kā medību un sargsuņi. Lai arī kopš sniega transportlīdzekļu parādīšanās šo suņu izmantošana ir mazinājusies, tie ziemeļbriežu ganīšanai tiek izmantoti arī mūsdienās. Ganot ziemeļbriežus, somu Lapzemes suns auļo kopā ar Lapzemes ganu suni — rikšotāju ar īsāku apmatojumu, kas ir vēl viena šī reģiona suņu šķirne.

Temperaments

Somu Lapzemes sunim ir izteikts gana instinkts, un tas ārpus telpām ir vērīgs mednieks. Mājās tas ir modrs, un tādēļ tas ir labs sargsuns, kā arī mierīgs, sirsnīgs un uzticīgs pavadonis. Lai arī šis suns ir mazāk trokšņains nekā daži citi špici, tas var būt gana skaļš. Lai vajadzības gadījumā to apsauktu, būs nepieciešama dresūra.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, somu Lapzemes suņiem reizēm ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Somu Lapzemes sunim dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Šiem aktīvajiem suņiem patiks arī kāda no suņu brīvā laika nodarbēm (piemēram, veiklības sacensības vai suņu kross). Dažiem suņiem ir izteikts mednieka instinkts, un tāpēc tam obligāti ir jāiemāca pārliecinoši klausīt atsaukšanas komandai, lai nepieciešamības gadījumā neļautu tam dzīties pakaļ to ieinteresējušajam medījumam.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Divkāršo apmatojumu veido garš, taisns akots, kas uz galvas un kāju priekšdaļas ir īsāks, un bieza, mīksta pavilna. Tēviņiem ap kaklu un krūškurvi ir bieza apmatojuma „krēpes”. Apmatojums jākopj pāris reizes nedēļā, taču apmatojuma mainīšanas laikā tas var būt jākopj katru dienu.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.