Ungāru puli

Hungarian Puli
Puli ir viegli atpazīstama šķirne pēc tā īpašā apmatojuma — garajām dredus atgādinošajām pinkām, kas reizēm var stiepties pat līdz zemei. Šie suņi var būt melni, rūsgani melni, balti ar dažādu toņu aprikožu vai pelēko krāsu. Zem apmatojuma paslēpies spēcīgs un muskuļots suns. Pieauguša tēviņa augstums skaustā ir 40–44 cm, bet svars — no 13 līdz 15 kg, savukārt pieaugušas mātītes augstums skaustā ir 37–41 cm, bet svars — no 10 līdz 13 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Hipoalerģiska šķirne
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Maģāri — viena no daudzajām klejojošo huņņu ciltīm, kas migrēja uz Austrumeiropu, aizveda puli uz savu dzimteni 9. gadsimtā. Šie suņi tika izmantoti to ganāmpulku ganīšanai un sargāšanai. Gadu gaitā tie tika audzēti savu darbaspēju dēļ un drīz vien ieviesās arī citās valstīs. Mūsdienās puli ir pielāgojušies gan dzīvei pilsētā, gan arī darbam un dzīvei laukos.

Temperaments

Puli ir žirgts un rosīgs suns, kas parasti pieķeras vienam ģimenes loceklim. Tas ir draudzīgs, taču vienmēr ziņos par atnākušiem viesiem un pret tiem izturēsies atturīgi. Šie suņi var būt ietiepīgi, taču dresūras laikā ātri mācās.

Veselība

Ungāru puli ir visnotaļ veselīgi, izturīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

No dabas enerģiskajam puli nepieciešamas diezgan lielas fiziskās aktivitātes — pieaugušam sunim tā būtu vismaz stunda dienā, taču ieteicams vairāk —, un tie ir savā elementā, ja tiem tiek ļauts brīvi izskrieties, izdraiskoties un izrotaļāties.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Puli raksturīgais apmatojums pilnībā izveidojas tikai dzīves trešajā gadā, taču pieauguša suņa apmatojums prasa papildu laiku. Ja nevēlies suni ar apmatojuma drediem, apmatojumu var nogriezt īsu, taču izstāžu suņiem tas nav pieļaujams. Puli apmatojumu nemaina, taču tajā var ieķerties netīrumi un sīki priekšmeti. Šīs šķirnes suņi jāmazgā tikai vasarā, jo apmatojuma pilnīgai izžūšanai var būt nepieciešamas pat vairākas dienas!

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.