Your Pet, Our Passion.
Daniels

Purina institūta reģionālais vadītājs un veterinārārsts @Purina

Daniels
Sastāvdaļas

Sastāvdaļas

Doties uz sadaļu >

Nav zinātnisku pētījumu, kas apstiprinātu, ka termiski neapstrādāts uzturs ir labāks par apstrādātu vai pretēji. Tomēr pastāv zināmas bažas par drošību un veselību, kas jāņem vērā, ja izvēlies barot mājdzīvnieku ar termiski neapstrādātu barību — tā var nenodrošināt visas mājdzīvniekam vajadzīgās uzturvielas vai saturēt bīstamas baktērijas, kas var būt kaitīgas gan saimniekam, gan mājdzīvniekam.


Termiski neapstrādātai barībai (Raw Food Diets — RFD) nav nedz vienas oficiālas definīcijas, nedz arī vienotas receptes. Šo apzīmējumu izmanto mājās vai komerciāli gatavotam mājdzīvnieku uzturam, kura pamatā ir termiski neapstrādāta gaļa, orgāni un kauli. Tā var ietvert arī citas sastāvdaļas, piemēram, nepasterizētu pienu, neapstrādātas olas, augļus, dārzeņus, eļļas, riekstus un sēklas. RFD ne vienmēr ir pilnīgi jēla; piemēram, nereti barība satur apstrādātus graudus. Termins “BARF” parasti tiek lietots attiecībā uz RFD. Tas ir “kaulu un neapstrādātas barības” (Bones And Raw Food) vai “bioloģiski piemērotas neapstrādātas barības” (Biologically Appropriate Raw Foods) akronīms. Daži cilvēki uzskata, ka mājas istabas dzīvniekiem ir jāēd neapstrādāta barība, jo tā vairāk līdzinās barībai, ko dzīvnieks ēstu savvaļā.

Ir divu veidu neapstrādāta barība suņiem un kaķiem: mājas apstākļos gatavota neapstrādāta barība un komerciāli gatavota neapstrādāta barība.

Neapstrādātas barības gatavošana mājas apstākļos ir sarežģīts process un prasa ievērojamu pieredzi, lai nodrošinātu pienācīgas uzturvielu attiecības. Daži ražotāji ražo saldētu un liofilizētu neapstrādātu barību kaķiem un suņiem, kas var būt vai nu pilnvērtīgs uzturs, vai papildbarība. Šādi produkti palīdz saimniekiem būt atbildīgiem, barojot mājdzīvnieku ar neapstrādātu barību. Mēs, Purina speciālisti, esam apņēmušies ražot drošu, kvalitatīvu, uzturvielām bagātu mājas istabas dzīvnieku barību, kas atbilst atšķirīgām mājdzīvnieku vajadzībām, un šobrīd neapstrādāta barība neatbilst mūsu standartiem. Lai arī mēs neražojam neapstrādātu barību kaķiem un suņiem, mēs piedāvājam dažādas produktu līnijas, kas izgatavotas no rūpīgi atlasītām dabiskām izejvielām, piemēram, PURINA BEYOND vai PURINA ONE DUAL NATURE

RFD aizstāvji apgalvo, ka šādam uzturam ir vairāki veselības ieguvumi, tostarp uzlabota gremošana, stingrākas konsistences izkārnījumi, veselīgāka āda un apmatojums, mazākas alerģijas problēmas, spēcīgāka slimību un parazītu rezistence, ķermeņa aromāta un sliktas elpas samazināšanās, labāka svara kontrole, mazākas veselības problēmas kopumā, uzlabota dzīves kvalitāte un uzturs, kas ir tuvāks “savvaļas” uzturam. Tikai daži no šiem ieguvumiem ir apstiprināti publicētos pētījumos. Viens no apgalvojumiem, kas saistīts ar neapstrādātu barību suņiem un kaķiem, ir — barības apstrāde samazina uzturvielu, īpaši olbaltumvielu, sagremojamību. Taču atbilstoši gatavošanas procesi patiesībā var to palielināt.

 

Mājas istabas dzīvnieku veselības problēmas, kas rodas, lietojot RFD (īpaši mājās gatavotu uzturu), var iedalīt trīs galvenajās jomās:

1. Barības izraisītas saslimšanas RFD palielina bakteriālo un parazītisko infekciju risku, jo svaigi mājputnu produkti un citi dzīvnieku blakusprodukti var būt inficēti.

2. Fizisks ievainojums Neapstrādātu kaulu lietošana uzturā gan kaķiem, gan suņiem var izraisīt dažādas traumas. Tās ietver nolauztus zobus un citas brūces mutē, rīstīšanos, kuņģa-zarnu trakta nosprostošanos vai perforāciju, vemšanu, caureju, rektālu asiņošanu un pat nāvi.

3. Nesabalansēts uzturs Gatavojot RFD, mājas istabas dzīvnieku saimnieki var ievērot recepti un var arī to neievērot. Lai gan ar mājās pagatavotu RFD ir iespējams nodrošināt sabalansētu uzturu, vairāki pētījumi liecina, ka mājās gatavota barība lielākoties nenodrošina pilnvērtīgu uzturu.