Garspalvainais Persijas kaķis

Persian Long Hair

Garspalvainais Persijas kaķis ir vidēja izmēra, drukna šķirne, kuras galva attiecībā pret ķermeni šķiet masīva. Tā galva ir noapaļota un plata, un uz tās tālu viena no otras ir izvietotas mazas ausis un saplacināts, atklāts purniņš. Acis ir lielas, apaļas un gaišas. Īsajām, druknajām un spēcīgajām kājām ir lielas, apaļas ķepas un pūkaini pirksti. Aste ir īsa un kupla. Apmatojums ir garš, biezs un krāšņs ar blīvu, mīkstu pavilnu. Persijas kaķa apmatojums var būt rotāts ar dažāda veida rakstiem, un tas var būt ļoti daudzās krāsu variācijās.

  • Mierīgas šķirnes kaķis
  • Draudzīgs, taču neatkarīgs
  • Klusējošs kaķis
  • Lielākas, druknākas šķirnes kaķis
  • Nepieciešama kopšana katru dienu
  • Kaķi, kura šķirne nav hipoalergēna
  • Nepieciešama ierobežota iespēja būt brīvā dabā
  • Var būt nepieciešama iepazīšanās, pirms dzīvot kopā ar bērniem

Izcelsme

Pirmie dokumentētie Persijas kaķa senči 17. gadsimtā tika importēti no Persijas Itālijā un no Angoras (tagadējās Turcijas galvaspilsētas Ankaras) Francijā. No Persijas importētajiem kaķiem bija pelēkas krāsas apmatojums, bet no Angoras ievestajiem — baltas krāsas. Šo garspalvaino kaķu pēcnācēji galu galā 19. gadsimtā sasniedza Lielbritāniju. Šie sākotnējie Persijas kaķi diezgan ievērojami atšķīrās no mūsdienu izstāžu uzvarētājiem: to purniņi bija garāki, ausis — lielākas un miesasbūve — slaidāka. Gadu gaitā selektīvās pavairošanas rezultātā ir radies mūsdienās pazīstamais kaķis ar druknu ķermeni un saplacinātu purniņu. Apmatojums nav vienkārši garš, bet ar ļoti biezu pavilnu, kuras kopšanai saimniekam ir jāvelta liels darbs, jo kaķis patstāvīgi nespēj novērst apmatojuma savelšanos kamolos.

Izcelsmes valsts

Turcija un Persija

Temperaments

Garspalvainais Persijas kaķis ir mierīga šķirne, kuras pārstāvji ļoti pieķeras saimniekam. Tas ir maigas dabas un ne tik aktīvs kā dažu īsspalvaino šķirņu pārstāvji. Kopumā ņemot, tie neiebilst pret dzīvi vienatnē un ir diezgan apmierināti ar vienīgā ģimenes kaķa statusu. Persiešus apmierina, ka tie var klusi sēdēt un vienkārši izskatīties skaisti.

Veselība

Lai gan sagaidāms, ka garspalvainais Persijas kaķis nodzīvos aptuveni 10–12 gadus, šai šķirnei ir konstatēti vairāki veselības traucējumi. Tā kā galvas forma ir saīsināta un purniņš saplacināts, iespējama žokļa deformācija, kuras rezultātā var rasties zobu slimības un iespējami ēšanas un dzeršanas traucējumi. Tā kā nāsis ir mazas un mīkstās aukslējas ir pārāk garas, ir iespējami arī smagi elpošanas traucējumi. Asaru kanāli var būt novirzīti no dabiskā ceļa, līdz ar to acis asaro un pastāvīgi mitrina purniņu, kā rezultātā uz purniņa ādas rodas izsitumi un čūliņas. Plakanais purniņš palielina acu slimību iespējamību. Persijas kaķi var būt tāda gēna nesēji, kas nosaka cistu veidošanos nierēs un nieru mazspējas rašanos (šo slimību dēvē par autosomāli dominantu policistisku nieru slimību). Kad kļuva pieejama sijājošā izmeklēšana, 20. gadsimta 90. gados šo slimību konstatēja vairāk nekā trešdaļai visu Persijas kaķu un īsspalvaino eksotu. Veicot atlasi, selekcionāri tagad cenšas šo problēmu izskaust. Vienmēr lūdziet, lai selekcionārs uzrāda kaķēna selekcijai izmantoto kaķu PNS sertifikātus. Persijas kaķiem var būt palielināta nosliece uz hipertrofisko kardiomiopātiju (sabiezinātas sirds sieniņas). Tāpat kā citiem garspalvainajiem kaķiem, arī Persijas kaķiem ir liela ādas sēnīšu infekciju, piemēram, dermatofitozes, iespējamība.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākā barība, barība, kas tam negaršo, kā arī īpašas prasības attiecībā uz barību. Taču jāņem vērā, ka kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 atšķirīga un specifiska uzturviela. Šo uzturvielu īpatsvars ir atkarīgs no kaķa vecumposma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka uzturvielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas vadlīnijām, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības produktiem.

Kopšana

Garspalvainajiem Persijas kaķiem nepieciešama ikdienas kopšana, lai nodrošinātu, ka to garais un biezais apmatojums nav samudžinājies un savēlies kamolos. Nenovēršot kaķa kažoka apmatojuma savelšanos kamolos, to var būt nepieciešams pilnībā nogriezt un ataudzēt no jauna. Uzmanība ir jāpievērš arī acīm un sēžamvietai. Lai izvairītos no apmatojuma notraipīšanas, ik dienu nepieciešams tīrīt turpmāk tekstā norādītās zonas. Persijas šķirnes kaķiem ir raksturīgi izdalījumi no acīm, tādēļ nepieciešams regulāri tīrīt acu kaktiņus un purniņa sānus. Kaķa sēžamvietas un astes apakšdaļas apmatojums regulāri saķep ar fēcēm, tāpēc nepieciešams rūpīgi uzraudzīt, lai šīs zonas būtu ideāli tīras, tādējādi izvairoties no traipiem un neglītiem saķepumiem. Regulāra kopšana ir nepieciešama, lai palīdzētu likvidēt atmirušos apmatojuma matiņus, tādējādi neļaujot kaķim norīt apmatojuma kamolus, jo tie var persiešiem radīt problēmas. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Bērniem vispiemērotākās kaķu šķirnes

Lai arī šī šķirne nav plaši atzīta par vienu no piemērotākajām šķirnēm saskarsmē ar bērniem, katrs kaķis ir atšķirīgs un, pareizi iepazīstoties, tā saderība ar bērniem var izrādīties itin laba.

cat

Vai šī tev ir pati piemērotākā kaķu šķirne?

Visiem kaķiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura kaķu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un kaķa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Adoptējot kaķi no dzīvnieku patversmes un tādējādi sniedzot tam dzīvē otro iespēju, vari gūt ārkārtīgi lielu gandarījumu. Patversmēs ir daudz kaķu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošas, pastāvīgas mājas. Katram kaķim ir savs dzīvesstāsts, un daudzi no tiem ir zaudējuši savas pirmās mājas ne savas vainas pēc. Šie kaķi labprāt kļūtu par tavas ģimenes locekļiem. Cienījamās patversmēs lielu uzmanību pievērsīs katram kaķim vispiemērotākā saimnieka atrašanai. Personāls arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem.

Laba selekcionāra atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kaķim ar ciltsrakstiem, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Šķirnes kaķēna vai kaķa ar ciltsrakstiem iegādes galvenā priekšrocība ir diezgan precīzais priekšstats par to, kāds būs kaķa izskats un kā, visticamāk, attīstīsies tā temperaments. Sazinies ar veterinārārstu, lai iegūtu vairāk informācijas par kaķa infekcijas slimībām, ģenētiskām nosliecēm vai kopšanas prasībām, tādējādi pilnībā sagatavojoties sagaidīt mājās savu jauno draugu.

Kaķa ievešana mājās

Kad ir atlikušas vien dažas dienas līdz kaķa vai kaķēna ierašanās dienai, tu noteikti izjūti patīkamu satraukumu. Dažas pēdējās dienas pirms kaķa ierašanās jaunajās mājās, ir patiesi daudz paveicamu lietu kas darīs tevi aizņemtu līdz brīdim, kad kaķis ieradīsies savās jaunajās mājās.