Īsspalvainais eksots

Exotic Shorthair

Īsspalvainais eksots ir vidēja izmēra, drukna kaķu šķirne. Tā galva ir noapaļota un plata, un uz tās tālu viena no otras ir izvietotas mazas ausis un saplacināts, atklāts purniņš. Acis ir lielas, apaļas un gaišas. Īsajām, druknajām un spēcīgajām kājām ir lielas, apaļas ķepas un pūkaini pirksti. Aste ir īsa un kupla. Apmatojums ir īss, biezs un krāšņs ar blīvu, mīkstu pavilnu. Īsspalvainajam eksotam ir pieļaujamas visas Persijas kaķa apmatojuma krāsu un rakstu variācijas, kā arī bezšķirnes kaķa apmatojuma plankumainā raksta variācija.

  • Rotaļīgs un ziņkārīgs
  • Draudzīgs, taču neatkarīgs
  • Klusējošs kaķis
  • Vidēja miesas būve
  • Nepieciešama kopšana katru dienu
  • Kaķi, kura šķirne nav hipoalergēna
  • Nepieciešama ierobežota iespēja būt brīvā dabā
  • Var būt nepieciešama iepazīšanās, pirms dzīvot kopā ar bērniem

Izcelsme

Īsspalvainais eksots ikvienā aspektā ir Persijas kaķu šķirnes īsspalvainā variācija. Šķirnes īpatņi tik ļoti atgādina Persijas kaķi, ka šķirne ir iekļauta garspalvaino kaķu izstāžu grupā. Amerikā tika selektīvi sapāroti Amerikas īsspalvainie kaķi un Persijas garspalvainie kaķi, lai iegūtu kaķi, kas pēc izskata pilnībā atgādinātu persieti, taču kuram nebūtu persietim raksturīgā apmatojuma. Lielbritānijā Britu īsspalvainos kaķus tādā pašā veidā krustoja ar garspalvainajiem Persijas kaķiem. Vidēji garo apmatojumu ir vieglāk kopt, bet tam aizvien var būt ļoti daudz krāsu un rakstu variāciju. Īsspalvainais eksots pirmo reizi tika ievērots 20. gadsimta 60. gados, un šobrīd šķirne kļūst ļoti populāra.

Izcelsmes valsts

Amerika/Lielbritānija

Temperaments

Īsspalvainajam eksotam piemīt tā pati maigā, sirsnīgā daba, kas tā garspalvainajiem brālēniem, taču tas nav trakulīgs kā daudzas īsspalvainās kaķu šķirnes. Eksots jūtas diezgan laimīgs, kad tiek atstāts mājās viens, un tam patīk mierīga dzīve.

Veselība

Īsspalvainajiem eksotiem un to tuviem radiniekiem Persijas kaķiem ir raksturīgi vairāki veselības traucējumi. Tā kā galvas forma ir saīsināta un purniņš saplacināts, iespējama žokļa deformācija, kuras rezultātā var rasties zobu slimības un iespējami ēšanas un dzeršanas traucējumi. Tā kā nāsis ir mazas un mīkstās aukslējas ir pārāk garas, ir iespējami arī elpošanas traucējumi. Asaru kanāli var būt novirzīti no dabiskā ceļa, līdz ar to acis asaro un pastāvīgi mitrina purniņu, kā rezultātā uz purniņa ādas rodas izsitumi un čūliņas. Plakanais purniņš palielina acu slimību iespējamību. Eksoti var būt tāda gēna nesēji, kas nosaka cistu veidošanos nierēs un nieru mazspējas rašanos (šo slimību dēvē par autosomāli dominantu policistisku nieru slimību). Kad kļuva pieejama sijājošā izmeklēšana, 20. gadsimta 90. gados šo slimību konstatēja vairāk nekā trešdaļai visu Persijas kaķu un īsspalvaino eksotu. Veicot atlasi, selekcionāri tagad cenšas šo problēmu izskaust. Vienmēr lūdziet, lai selekcionārs uzrāda kaķēna selekcijai izmantoto kaķu PNS sertifikātus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākā barība, barība, kas tam negaršo, kā arī īpašas prasības attiecībā uz barību. Taču jāņem vērā, ka kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 atšķirīga un specifiska uzturviela. Šo uzturvielu īpatsvars ir atkarīgs no kaķa vecumposma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka uzturvielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas vadlīnijām, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības produktiem.

Kopšana

Lai gan salīdzinājumā ar garspalvainajiem brālēniem īsspalvainā eksota apmatojumu ir viegli uzturēt labā stāvoklī, tam tomēr ir jāvelta zināma uzmanība. Regulāra kopšana neļaus atmirušajiem matiņiem bojāt apmatojuma izskatu un tam uzkrāties uz mēbelēm. Tā kā purniņš ir plakans, kaķim raksturīgi izdalījumi no acīm, tādēļ regulāri jātīra acu kaktiņi un purniņa sāni. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Bērniem vispiemērotākās kaķu šķirnes

Lai arī šī šķirne nav plaši atzīta par vienu no piemērotākajām šķirnēm saskarsmē ar bērniem, katrs kaķis ir atšķirīgs un, pareizi iepazīstoties, tā saderība ar bērniem var izrādīties itin laba.

cat

Vai šī tev ir pati piemērotākā kaķu šķirne?

Visiem kaķiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura kaķu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un kaķa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Adoptējot kaķi no dzīvnieku patversmes un tādējādi sniedzot tam dzīvē otro iespēju, vari gūt ārkārtīgi lielu gandarījumu. Patversmēs ir daudz kaķu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošas, pastāvīgas mājas. Katram kaķim ir savs dzīvesstāsts, un daudzi no tiem ir zaudējuši savas pirmās mājas ne savas vainas pēc. Šie kaķi labprāt kļūtu par tavas ģimenes locekļiem. Cienījamās patversmēs lielu uzmanību pievērsīs katram kaķim vispiemērotākā saimnieka atrašanai. Personāls arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem.

Laba selekcionāra atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kaķim ar ciltsrakstiem, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Šķirnes kaķēna vai kaķa ar ciltsrakstiem iegādes galvenā priekšrocība ir diezgan precīzais priekšstats par to, kāds būs kaķa izskats un kā, visticamāk, attīstīsies tā temperaments. Sazinies ar veterinārārstu, lai iegūtu vairāk informācijas par kaķa infekcijas slimībām, ģenētiskām nosliecēm vai kopšanas prasībām, tādējādi pilnībā sagatavojoties sagaidīt mājās savu jauno draugu.

Kaķa ievešana mājās

Kad ir atlikušas vien dažas dienas līdz kaķa vai kaķēna ierašanās dienai, tu noteikti izjūti patīkamu satraukumu. Dažas pēdējās dienas pirms kaķa ierašanās jaunajās mājās, ir patiesi daudz paveicamu lietu kas darīs tevi aizņemtu līdz brīdim, kad kaķis ieradīsies savās jaunajās mājās.