Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kaķēns pakaišu paplātē

Kaķa pieradināšana pie tualetes

4 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Kaķi mēdz būt īpaši izvēlīgi un viņiem raksturīgi, ja iespējams, atviegloties ārpus telpām nosacīti atvērtās un iepriekš neizmantotās vietās.

Ja vien kaķis neiezīmē savu teritoriju, izsmidzinot īpašu dziedzeru aromātu, ekskrementi un urīns tiek rūpīgi apsegti, un tikai tad kaķis turpina savas gaitas. Kaķi ir ārkārtīgi tīrīgi dzīvnieki, un mums kā saimniekiem jānodrošina, ka viņu tualetes kaste ir vienmēr tīra un novietota īstajā vietā, lai izvairītos no problēmām.

Aicinot kaķi lietot mājoklī esošo tualetes kasti, mēs savā ziņā mācām viņu pretoties dabiskajiem instinktiem. Tāpēc nav brīnums, ka visbiežāk sastopamā uzvedības problēma, par ko sūdzas kaķu saimnieki, ir viņu mīluļu nevēlēšanās izmantot savu tualetes kasti.

Ir svarīgi nedot kaķim jebkādu iemeslu izvairīties no tualetes kastes izmantošanas. Turi kasti, cik iespējams, tīru un novieto mājas klusākajā vietā, kur kaķis to arī labprāt lietos. Iespējams, varētu būt vajadzīgas pat vairākas tualetes kastes dažādās vietās.

Kā izvairīties no problēmām

 • Lielais vairākums kaķēnu jau ir apmācīti lietot tualetes kasti tajā brīdī, kad ierodas pie jaunajiem saimniekiem – to viņiem iemāca māte. Lai vajadzības gadījumā palīdzētu kaķēnam apgūt kastes lietošanu, maigi ievieto viņu kastē pēc maltītes, pēc pamošanās vai arī tad, ja redzi, ka kaķēns osta, kārpās istabas stūrī.​
 • Izvēlies tualetes kasti, kuru kaķēnam viegli lietot. Plastmasas kaste ar zemām malām ir iesākumam ideāli piemērota; vēlāk to var aizvietot ar dziļāku vai apvākotu kasti ar lūciņu.
 • Nodrošini katram kaķim saimniecībā savu tualetes kasti, ja viņu ir vairāk kā viens. Katru no tām novieto klusā telpā, kur nenotiek drūzmēšanās un ir viegli piekļūt.
 • Tualetes kasti turi atsevišķi no kaķa barības un ūdens traukiem, viegli pieejamā, tomēr nošķirtā vietā. Kasti nevajadzētu novietot mitros, tumšos pagrabos, attālās guļamistabās, telpās ar skaļu veļasmašīnu vai vietās, kur bieži pulcējas cilvēki vai citi mājdzīvnieki, piemēram, kādā virtuves stūrī.
 • Ja tev ir vairāk kā viens kaķis, pārliecinies, ka tualetes kastes atrodas vairāk kā vienā vietā, jo šādas «privilēģijas​» var tikt aizsargātas.
 • Kad kaķēns ir paaudzies, kā arī pieaugušiem kaķiem izvēlies tualetes kasti, kas ir pietiekami dziļa un plaša, lai kaķis spētu tajā apgriezties. Zem kastes var paklāt avīzi, lai vieglāk savāktu visus nejauši izmestos netīrumus.
 • Vari izmantot kasti bez vāka, taču kaķis var vēlēties vairāk nošķirtības un tad labāk iegādāties apvākotu kasti ar lūciņu, kas aprīkota ar oglekļa filtriem un mazinās nepatīkamos aromātus. Daži kaķi savukārt šādas apvākotas kastes nav gatavi izmantot, jo neredz apkārt notiekošo.
 • Daži kaķi dod priekšroku salīpošām smiltīm, kas viegli izvācamas no kastes, pārējās smiltis atstājot svaigas un tīras. Atceries iztīrīt kasti regulāri pat, ja lieto salīpošās smiltis, jo kaķim ir smalka oža un tas vēlas nokārtoties tikai pilnīgi tīrās smiltīs.
 • Izvairies pirkt aromatizētās smiltis, jo kaķis, visdrīzāk, atteiksies lietot tualetes kasti.
 • Gados vecāki kaķi dos priekšroku maigākiem, smilšainākiem maisījumiem, kas šķiet patīkamāki artrīta piemeklētām kājām.
 • Ja tavs kaķis ir ieradies no citām mājām, noskaidro, kādas smiltis tika lietotas iepriekš. Daži kaķi atsakās lietot smiltis, kas viņiem nepatīk.
 • Iepildi kastē smilšu ražotāja ieteikto daudzumu un novieto kasti uz viegli tīrāmas virsmas vai avīžu papīra. Ja maini smilšu maisījuma marku, pārliecinies par ieteikto smilšu daudzumu, jo tie mēdz atšķirties. Vienmēr pārliecinies, vai kaķim ir pietiekami daudz smilšu kastē, lai būtu kur kārpīties un aprakt ekskrementus. Pāreju uz jaunu smilšu veidu vajadzētu veikt pakāpeniski, sākumā sajaucot veco veidu ar jauno.
 • Ja lieto salīpošās smiltis, tīrīšanu jāveic vismaz vienreiz dienā. Reizi nedēļā kastes saturs jānomaina pilnībā (un biežāk, ja lieto nesalīpošās smiltis), kaste jāizmazgā ar karstu ūdeni un mazgāšanas līdzekli. Izvairies izmantot dezinfekcijas līdzekļus, jo daži no tiem ir indīgi kaķiem.
 • Grūtniecības laikā izvairies no jebkāda kontakta ar lietotām kaķa smiltīm toksiplazmozes riska dēļ.
 • Nekad neatstāj kaķi iekštelpās bez smilšu kastes. Kaķi ir ļoti tīrīgi, tāpēc aizturēs urīna un fekāliju izeju, kas radīs stresu un var izraisīt medicīniska rakstura problēmas.
 • Pat ja tavs jau novecojošais kaķis parasti nokārtojas ārpus telpām, tev jāparūpējas par tualetes kasti arī telpās, jo artrītisks kaķis nelabprāt dodas ārā un aukstā laikā nokārtojoties ārā, kaķim var rasties veselības komplikācijas.
 • Nokārtošanās telpās ārpus kastes var būt tikai uzvedības problēma, taču var liecināt arī par tādu nopietnu slimību kā kaķa apakšējo urīnceļu saslimšanu – sāpīgu un potenciāli nāvējošu problēmu, ja urīnceļi paliek bloķēti. Šis stāvoklis ir cieši saistīts ar paaugstinātu stresu, tāpēc pavēro kaķa izturēšanos un stresa avotus, kā arī nokārtošanās uzvedību.
 • Sazinies ar veterinārārstu, ja kaķis nokārtojas ārpus kastes, nokārtojas sasprindzināti, kastē pavada ilgu laiku, bieži apmeklē kasti, bieži laiza ģenitāliju zonu vai ja kaķa urīnā ir asinis.

​Ja kaķim ir problēmas, lietojot tualetes kasti, vai arī viņš nokārtojas neparasti, pēc iespējas drīzāk sazinies ar veterinārārstu.