Your Pet, Our Passion.
Kaķis atpūšas saimniekam klēpī

Padomi veselīgai grūsnībai

4 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Ir ļoti svarīgi pieskatīt savu grūsno kaķeni, nodrošināt viņai labu uzturu un nevainojamu medicīnisko aprūpi. Lielākā daļa kaķu grūsnības laikā spēj par sevi parūpēties paši, tomēr joprojām ir daudz veidu, kā tu vari palīdzēt visam notikt tik gludi, cik vien iespējams.​

Barošana

Labs uzturs nekad nav svarīgāks kā grūsnības laikā. Tāpat kā kaķēniem, arī viņu topošajai mātei nepieciešama kārtīga olbaltumvielu un enerģijas papildporcija, lai tiktu galā ar fizisko slodzi. Rūpnieciski ražotā barība kaķēniem ir labākais papildu uzturvielu avots, kas vajadzīgas gan grūsnības periodā, gan dažas nedēļas pēc kaķēnu piedzimšanas. Papildu kalorijas un citu svarīgāko uzturvielu augstāks saturs ir tieši tas, kas grūsnajai kaķenei ir nepieciešams. Kaķēnu barībai ir arī papildu priekšrocība zīdīšanas laikā – metiens jau būs pagaršojis savu nākamo barību, kopējot mātes izvēles. Ja kaķenei ir nedaudz izteikts jutīgums pret barību un viņa ēd barību kaķiem ar jutīgu gremošanu, ir pieejami arī vairāki barības veidi kaķēniem ar jutīgu gremošanu. Tomēr, ja kaķenes uzturs ir īpaši noteikts veselības stāvokļa dēļ, pirms to mainīt, noteikti konsultējies ar veterinārārstu.

Pēc pārošanās grūsnās kaķenes barības apjoms pakāpeniski pieaugs – sasniedzot pat 50 % virs ierastās normas grūsnības perioda beigās (lai arī nav nekas neparasts, ja kaķene ēd divreiz vairāk nekā parasti). Par laimi, grūsna kaķene ļoti labi spēj regulēt sev vajadzīgo barības daudzumu. Ja vien viņai nodrošina pietiekami daudz barības, kaķene apēdīs atbilstoši savām vajadzībām. Tomēr adekvāts barošanas režīms grūsnības laikā ir vitāli svarīgs kaķenes un viņas kaķēnu veselībai, tāpēc, ja kaķenes apetīte mazinās, viņa zaudē svaru vai arī tu jūti, ka viņa neapēd pietiekami, nekavējoties konsultējies ar veterinārārstu.

Lai saņemtu vajadzīgo enerģijas papilddevu, kā arī saistībā ar vēl nedzimušo kaķēnu spiedienu uz vēdera dobumu, labākais kaķenes barošanas režīms ir pasniegt viņai daudzas nelielas maltītes visas dienas garumā un pārliecināties, ka barība ir pieejama nepārtraukti, dienā un naktī. Neaizmirsti, ka kaķenei vajadzīgs arī daudz svaiga ūdens, īpaši, ja viņa ēd sauso barību.

Ķermeņa svaram būtu pastāvīgi jāpieaug atbilstoši palielinātajam uzņemtās barības daudzumam. Daļu no svara pieauguma veido tauki, kas uzkrājas, lai palīdzētu barot kaķēnus zīdīšanas laikā. Šis svara pieaugums ir pilnīgi normāls un visa grūsnības perioda laikā iespējams pat 40 – 50 % pieaugums, salīdzinot ar kaķenes svaru pirms grūsnības. Virsnormas svars pakāpeniski zudīs turpmākajās 3 – 4 zīdīšanas nedēļās.

Vakcinācijas

Ideālā gadījumā visas kaķim vajadzīgās vakcīnas ir atjaunotas tieši pirms sapārošanas. Veselīga māte savu imunitāti nodod kaķēniem ar pirmo pienu, tāpēc vislabāk būtu, ja antivielu līmenis tajā tobrīd būtu maksimāls. Tomēr atceries, ja kaķene jau ir grūsna un vakcinācija ir nokavēta, dažas vakcīnas nav ieteicams veikt grūsnības laikā, tāpēc visu apspried ar veterinārārstu.

Citas medicīniskas procedūras

Ir svarīgi attārpot kaķeni grūsnības laikā, lai novērstu tārpu pārnesi uz kaķēniem kopā ar pienu. Tomēr attārpošanai jānotiek droši, tāpēc tas jāpaveic veterinārārstam. Arī atblusošana grūsnības laikā var būt nepieciešama, taču, lai tu būtu pārliecināts, ka izmantotais preparāts ir kaķēniem drošs, arī šī procedūra jāpaveic veterinārārstam. Izvairies no jebkurām barības piedevām vai medikamentiem – uztura bagātinātājiem, jo tie var nebūt droši. Vienmēr sazinies ar veterinārārstu, pirms veikt kādu tamlīdzīgu procedūru grūsnības laikā.

Komplikācijas

Komplikācijas grūsnības laikā nenotiek pārāk bieži, parasti aprobežojoties ar agrīnu spontāno abortu. Šajos gadījumos viens no ticamākajiem iemesliem var būt infekcijas slimība, tāpēc vienmēr sazinies ar veterinārārstu, ja kaķenei noticis spontānais aborts. Vienmēr pārliecinies, ka tiek ievēroti augstākie selekcionēšanas un labturības standarti higiēnas un grūsno kaķeņu nošķiršanas jautājumos no pārējām kaķenēm. Vajadzības gadījumā jāpārbauda infekcijas slimību klātbūtne.

Kaķiem kalcija līmeņa krišanās grūsnības un zīdīšanas periodā (eklampsija) ir daudz mazāk izteikta kā suņiem, tomēr ir iespējama. Ja kaķis cietis no eklampsijas, viņš izturēsies nemierīgi un nervozi, attiecīgi neuzlabojot situāciju. Eklampsija var izraisīt pat krampjus. Parasti eklampsiju izraisa barība ar zemu kalcija saturu, taču tā ir novērota arī kaķiem, kas ēd parastu barību. Jebkura grūsna kaķene būtu jābaro ar pilnvērtīgu, rūpnieciski ražotu kaķu barību.

Radību komplikācijas kaķenēm ir visai retas. Dažos gadījumos nepieciešams ķeizargrieziens, ja radību ceļi ir sašaurināti iepriekšējas traumas rezultātā, ja šķirnei ir neparasti liela galva vai ķermeņa izmērs vai arī pastāv citi faktori, kas ietekmē mātes spēju dzemdēt dabiskā veidā.

Pēc piedzimšanas

Jaundzimušie kaķēni pirmajās četrās dzīves nedēļās ir pilnībā atkarīgi no mātes piena. Piena ražošana, vienlaikus tiekot galā ar veselu metienu ziņkārīgu kaķēnu, jaunajai mātei nozīmē pamatīgu enerģijas patēriņu, tāpēc vislabāk būtu pēc radībām pāriet uz kaķenes barošanu ar kaķēnu barību. Atkarībā no kaķēnu skaita metienā kaķene zīdīšanas periodā var apēst līdz pat četrām reizēm vairāk nekā parasti. Tikai pēc tam, kad mamma pamazām zaudē interesi par zīdīšanu un kaķēni sāk skrubināt cieto barību, kaķenes barību būtu atkal jānomaina pret regulāro barību pieaugušiem kaķiem. Plašākai informācijai apskati arī "Barošana grūsnības un zīdīšanas laikā"​.