Anatolijas aitusuns

Anatolian Shepherd Dog
Pilnībā pieauguša milzīgā, mastifam tipiskās spēcīgās miesas būves karabaša tēviņa augstums skaustā ir 74–81 cm, bet mātītes augstums skaustā ir 71–79 cm. Pieaudzis suns sver no 50 līdz 64 kg, bet kuce — no 41 līdz 59 kg. Īsais, blīvais apmatojums var būt jebkādā krāsā ar izteiktu melno masku un ausīm vai bez tām, un bieži tas ir dzeltenbrūns vai tumši dzeltenbrūns ar baltu.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda vienu līdz divas stundas ilgu pastaigu dienā
 • Milzīga auguma suns
 • Ļoti slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Sargsuns. Rej, ir modrs un nodrošina fizisko aizsardzību
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Anatolijas aitusuņi, kas pazīstami arī kā karabaši, ir sena šķirne, kas ir mastifu un Vidējo Austrumu putnu sargsuņu pēcteči. Šie augsta auguma, atlētiskie un spēcīgie suņi sargāja savus aizbilstamos no tādiem nikniem plēsējiem kā lāči un vilki. Tagad tos izmanto aitu un kazu ganāmpulku sargāšanai Turcijā, kur tie tiek uzskatīti par nacionālo simbolu un tiek saukti „Coban Kopegi” (kas tulkojumā nozīmē „ganu suns”).

Temperaments

Šīs šķirnes vēsturiskais strādīgums vērojams arī šodien — šiem suņiem piemīt dabisks instinkts aizsargāt teritoriju, tie ir neatkarīgi un ļoti saprātīgi. Spēcīgā sargāšanas instinkta dēļ ir svarīga agrīna un pastāvīga socializācija un pacietīga dresūra. Nodrošinies, ka dārzu apjož augsts, varbūt pat dubults nožogojums. Sunim nepieciešamas pastāvīgas nodarbes, jo garlaicība to var rosināt uz destruktīvu vai problēmas izraisošu rīcību.

Veselība

Anatolijas aitusuņi ir visnotaļ rūdīta un izturīga šķirne, taču, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem reizēm ir iespējama gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt gūžu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Ņemot vērā suņa izmēru, tam nav nepieciešamas apjomīgas fiziskās aktivitātes; pilnībā pietiks ar divām vienu stundu ilgām pastaigām dienā. Tam patīk pastaigas, jo tā priekšteči, kas bija izteikti darba suņi, kopā ar klejojošajiem ganiem pieveica ļoti daudz kilometru.

Uzturs

Milzu izmēra suņi, kam ir arī milzīga apetīte, gūst labumu no citādi sabalansētām minerālvielām un dažādām vajadzībām paredzētiem vitamīniem saistībā ar locītavām un skrimšļiem. Anatolijas aitusuņi ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Tas Turcijas ganāmpulku sargiem nodrošina aizsardzību gan visaukstākajās ziemās, gan viskarstākajās vasarās. Īsais un blīvais apmatojums ar biezo pavilnu jāizsukā vienu vai divas reizes nedēļā un intensīvi izkrīt apmatojuma maiņas periodos.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.