Asspalvainais foksterjers

Fox Terrier Wire Coat
Lai arī asspalvainais foksterjers ir mazs, šis muskuļotais suns ar īso muguru izstaro spēku. Biezais, asais apmatojums ir galvenokārt balts ar melniem, dzeltenbrūniem vai melni lāsumainiem raibumiem. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 39 cm vai mazāk, bet svars — apmēram 8 kg, savukārt mātītes ir nedaudz mazākas.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Neliela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

No Velsas, Dērbišīras un Deramas apgabalos selekcionētajiem asspalvainajiem melni lāsumainajiem darba terjeriem krustotais asspalvainais foksterjers kopš 19. gadsimta tiek izmantots no alas izbēgušu iztramdītu lapsu dzīšanai, lai medības varētu turpināties. Sākotnēji šī šķirne tika klasificēta kā foksterjers ar diviem paveidiem — asspalvainie un gludspalvainie. Pirmajos gados izplatīta bija paveidu krustošana, taču šobrīd tie tiek uzskatīti par atšķirīgām šķirnēm katra ar savu šķirnes standartu.

Temperaments

Modrais, vienmēr gatavībā esošais asspalvainais foksterjers ir aktīvs suns, kam nepieciešamas pastāvīgas nodarbes. Ja tam ir garlaicīgi, tas atradīs savas izklaides — rakņāsies, ries vai nodosies citām „izklaidēm”. Drošsirdīgajam, komunikablajam terjeram vajadzētu būt draudzīgam pret cilvēkiem, taču tā medību instinkti var izpausties jebkurā brīdī.

Veselība

Asspalvainie foksterjeri kopumā ir ļoti veselīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudziem maza izmēra/klēpja sunīšiem, tiem ir iespējama pārejoša ceļu bļodiņu izslīdēšana no vietas (ceļa skriemeļu izmežģījumi) un dažas iedzimtas acu problēmas.

Fiziskās aktivitātes

Asspalvainajam foksterjeram dienā nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Lai arī suni jau no mazotnes iespējams socializēt, lai tas mierīgi sadzīvotu ar ģimenes kaķi, tas visticamāk metīsies pakaļ visiem citiem jebkur sastaptajiem kaķiem, kā arī jebkurai citai mazai radībai, kas ātri pārvietojas. Tādēļ pilsētā vai vietās, kur ir kustības, suns jātur pavadā.

Uzturs

Maza izmēra suņiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām un bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Biezais, adatveida akots ir 2–4 cm garš, un pavilna ir īsa un mīksta. Purna daļas apmatojums piešķir šiem suņiem tiem īpaši raksturīgo izskatu. Lai apmatojums nesaveltos, tas ik pārdienas jāizsukā un jāizķemmē, taču trīs līdz četras reizes gadā ir arī nepieciešama izkritušā apmatojuma izplūkāšana ar rokām.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.