Austrālijas aitusuns

Australian Shepherd Dog
Šie suņi bieži tiek salīdzināti ar borderkollijiem. Šie masīvo un muskuļoto suņu garums nedaudz pārsniedz to skausta augstumu, kas ir 51–58 cm tēviņiem un 46–53 cm mātītēm. Atkarībā no dzimuma un miesas būves to svars parasti ir 19–29 kg. Apmatojums iespējams melns, marmorzils, marmorruds un ruds, ar vai bez dzeltenbrūniem punktveida lāsumiem. Sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Pārsteidzoši ir tas, ka Austrālijas aitusuns īstenībā ir no Amerikas! Pireneju kalnu Basku apgabala gani 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā aizveda mazus „zilos” suņus uz Amerikas Savienotajām Valstīm darbam ar aitām. Šķirnes nosaukuma Austrālijas daļa cēlusies no aitu, ar kurām tie strādāja, nosaukuma, jo šīs aitas tika ievestas no Austrālijas. Cita teorija liecina, ka šie suņi vispirms ieceļoja Austrālijā, bet pēc tam Amerikas Savienotajās Valstīs. Kad šie suņi 19. gadsimta beigās pirmo reizi ieradās Amerikas Savienoto Valstu dienvidrietumos, tiem sākotnēji tika ļauts krustoties ar citiem ganu suņiem, lai tādējādi uzlabotu darbspēju. Šķirnes klubs Amerikas Savienotajās Valstīs tika dibināts 1957. gadā.

Temperaments

Šim sunim ir izteikti ganāmpulka savaldīšanas instinkti, tam patīk būt mīlētam ģimenes loceklim un uzturēties saimnieku sabiedrībā. Sākotnēji tie pret svešiniekiem var izturēties atturīgi, un tādēļ svarīga ir agrīna socializācija. Ņemot vērā tā intelektu un enerģiju, svarīga ir arī pastāvīga dresūra un kombinācijā fiziskās un prātu stimulējošās aktivitātes.

Veselība

Austrālijas aitusuņi kopumā ir ļoti veselīga šķirne. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Šim sunim nepieciešamas vismaz divas stundas fizisku aktivitāšu dienā. Daudzi Austrālijas aitusuņi ļoti labi startē suņu sporta veidos (veiklības vingrinājumi, blakus iešana mūzikas pavadībā, sacensības paklausībā un flaibols), kur tie var likt lietā savu fizisko un garīgo enerģiju.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Apmatojums ir vidēji garš, ar pret laikapstākļiem noturīgu pavilnu. Suņiem ir mazliet apmatojuma šķipsnu kāju aizmugurējā daļā un mērenas krēpes, kas tēviņiem ir biezākas. Vajadzētu pietikt ar izsukāšanu divas vai trīs reizes nedēļā, taču biežāka kopšana nepieciešama apmatojuma maiņas periodos.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.