Bārdainais kollijs

Bearded Collie
Bārdainais kollijs ir kalsnējas miesas būves un aktīvs vidēja izmēra suns ar garu, raupju, pinkainu akotu, kas dabiski nokarājas gar sāniem un var būt melns, gaišzils, rūsgani dzeltenbrūns, šīferpelēks, visos pelēkajos toņos, brūns un smilškrāsas ar vai bez baltiem lāsumiem. Ideālais augstums skaustā tēviņiem ir 53–56 cm, bet mātītēm  — no 51 līdz 53 cm. To svars ir no 18 līdz 28 kg.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

„Bārdainis” selekcionēts Skotijā no vietējiem aitu suņiem (konkrēti no senangļu aitusuņa), piejaucot, iespējams, Polijas zemienes aitusuņa un komandora gēnus. Iespējams, ka sākotnēji bija divu paveidu bārdainie kolliji — Skotijas ziemeļrietumu daļas mazākais ganu suns ar smalkākiem kauliem un Skotijas dienviddaļas lopu dzinējs ar masīvākiem kauliem un pilnībā melnu apmatojumu. Pastāv uzskats, ka mūsdienu bārdainais kollijs ir abu šo ganu suņu krustojums. „Kollijs” ir termins, ar kuru skoti apzīmē aitusuni.

Temperaments

Šīs šķirnes suņi ir modri, mācīties alkstoši un cilvēku sabiedrību mīloši. Šie ir maiga rakstura suņi, kam patīk būt iesaistītiem visā ģimenē notiekošajā, un tie labi satiek ar citiem suņiem un mājdzīvniekiem. Svešinieki tiek sagaidīti ar skaļām un aizrautīgām rejām, taču parasti ir mīļi gaidīti.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, bārdainajiem kollijiem ir iespējama gūžu un elkoņu displāzija (locītavu problēmas, kas var būt sāpīgas un izraisīt kustību traucējumus), kā arī iedzimtas acu problēmas. Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Bārdainie kolliji ir aktīvi suņi, kam dienā nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Bārdainajiem kollijiem patīk visu veidu rotaļas, un tie gūst labus panākumus veiklības sacensībās, sacensībās paklausībā un pat sacensībās pēdu dzīšanā.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Bārdainajiem kollijiem nepieciešama pamatīga kopšana, un ieteicams tos sukāt katru dienu. Kopšanas laikā ir būtiski piepacelt apmatojumu un tikt līdz pašai ādai. Tikai akota izsukāšana ir bezjēdzīga, jo, ja pedantiski netiek izsukāta katra apmatojuma kārta (to ieteicams darīt ar asu suku), apmatojums saveļas lēkšķēs. Bārdainie kolliji maina apmatojumu, taču, pienācīgi tos kopjot, apmatojuma maiņa nav intensīva.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.