Basendži (Kongo suns)

Basenji
Šim mazajam līdz vidēja izmēra sunim ir raksturīgi cieši saritināta aste un krokās savilkta piere. Basendži gludais, īsais, mirdzošais apmatojums var būt ruds ar baltu; melns ar baltu; melni dzeltenbrūns ar baltu; raibs; raibs ar baltu un trīskrāsains. Sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā. Pieauguša tēviņa ideālais augstums skaustā ir 43 cm (no pēdām līdz plecu augstākajam punktam), savukārt mātītes ideālais augstums skaustā ir 40 cm. Pilnībā pieauguša tēviņa ideālais svars ir 11 kg, savukārt, mātītes — 9,5 kg.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Iespējams, ka basendži tika selekcionēts kā faraona pavadonis, basendži attēli ir atrodami uz Ēģiptes piramīdu sienām. Laika gaitā šī šķirne nonāca līdz Centrālāfrikai, kur šie suņi tika izmantoti garzobju un meldru žurku medīšanai Kongo reģionā. Šīs lielās, niknās žurkas bija īstens drauds iezemiešu lopiem, un labs medību suns bija būtisks izdzīvošanai. Šī šķirne Rietumu pasaulei nebija zināma līdz pat Viktorijas laikmetam, kad „klusējošo suni” ievēroja pirmie Āfrikas pētnieki.

Temperaments

Šie suņi ir unikāli ar to, ka prieka brīžos tie nevis rej, bet jodelē! Modrie, patstāvīgie, sevi kopjošie basendži, kam nepiemīt praktiski nekādi aromāti, ir ļoti līdzīgi kaķiem. Ir pat zināmi gadījumi, kad tie kāpuši kokos un rāpušies pāri žogiem! Šie suņi pret savējiem izturas sirsnīgi, taču pret svešiniekiem tiem ir tendence būt atturīgiem. Basendži piemīt tieksme nesatikt ar citiem suņiem, un šī iemesla dēļ obligāta ir agrīna socializācija.

Veselība

Izplatītākās basendži veselības problēmas ir viena nieru slimība (Fankoni sindroms) un viens anēmijas veids. Abos gadījumos slimības iespējams diagnosticēt, veicot ģenētiskos izmeklējumus. Tāpat kā daudziem liela izmēra suņiem, ir iespējamas arī iedzimtas acu problēmas. Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu un ģenētiskos izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Basendži (Kongo suns), kas ir audzināts medībām visnotaļ skarbos reljefa apstākļos, dienā nepieciešamas vismaz stundu ilgas fiziskās aktivitātes, un, ja vien tu piedāvāsi, tie varēs izturēt arī vairāk. Lai arī basendži dresēt nav viegli, tā iesaistīšana kādā no suņu sporta veidiem varētu būt noderīga, lai trenētu tā prātu un ķermeni. Tiem salīdzinājumā ar citu šķirņu suņiem piemīt vājāka ceļa izjūta, tāpēc jāuzmanās, ja fiziskās aktivitātes notiek tuvu vietām, kur notiek transporta kustība.

Uzturs

Maza izmēra suņiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām un bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Basendži pārsvarā savu apmatojumu kopj un uztur pats. Apmatojums ir īss, gluds un smalks, un izkritušo apmatojumu var noņemt, reizi nedēļā nobraucot ar kopšanas cimdu. Periodiski var pārbaudīt ausis un nagus. Citādā ziņā nekas daudz nav jādara.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.