Bergamo aitusuns

Bergamasco
Bergamo aitusuņa visuzkrītošākā raksturīgā pazīme ir tā apmatojums. Tas ir taukains, kupls un nokarājas brīvi krītošās pinkās. Iespējamās apmatojuma krāsas ir pelēka, melna, Isabella (blāvi/lāsumoti dzeltenbrūna) vai gaiši dzeltenbrūna. Pilnībā pieaugušu šo lielo un spēcīgo suņu tēviņu augstums skaustā ir 58–62 cm, bet mātīšu — no 54 līdz 58 cm. Pieaugušu tēviņu svars ir 32–38 kg, bet mātītes sver no 26 līdz 32 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Hipoalerģiska šķirne
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Pastāv uzskats, ka Bergamo aitusuns - sena ganu un sargsuņu šķirne, ir cēlies Persijā tūkstošiem gadu senā pagātnē, kur tas pavadījis klejojošos lauksaimniekus, bieži vien dzenot ganāmpulkus skarbos apstākļos un aizsargājot tos no plēsīgajiem zvēriem. Daži klejotāji apmetās Itālijas Alpos, un šķirnei tika dots to izcelsmes reģiona nosaukums: Bergamo aitusuns. Laikā, kad pēckara Itālijā bija vērojams vilnas ražošanas panīkums, šī šķirne gandrīz izmira, taču neatlaidīgajiem suņu audzētājiem to izdevās saglabāt.

Temperaments

Bergamo aitusuņa sargāšanas instinkti vērojami vēl šodien. Šie suņi ir dabiski piesardzīgi un modri, ar izteiktu sargāšanas instinktu. Šī iemesla dēļ kritiska nozīme ir agrīnai socializācijai apvienojumā ar prasmīgu apiešanos. Šī nav labākā šķirne saimniekam, kas gādību par suni uzņemas pirmo reizi. Šiem suņiem nepieciešama pastāvīga dresūra, un tiem piemīt izteikta vēlme izpatikt.

Veselība

Bergamo aitusuņi ir visnotaļ veselīgi, un tiem nav vispāratzītu šķirnei specifisku problēmu.

Fiziskās aktivitātes

Dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes, taču šie enerģiskie suņi ir izturīgi un, ja vien piedāvāsi, labprāt piekritīs ilgākām nodarbēm. Pēc atgriešanās mājās tam no apmatojuma jāiztīra netīrumi!

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Daži lielie suņi (piemēram, Bergamo aitusuņi) ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Šim sunim ir īpašs apmatojums, kas dažādās tā attīstības stadijās jākopj atšķirīgi. Sākumā kucēna apmatojums jāsukā reizi nedēļā. Apmēram 10 mēnešu līdz trīs gadu vecumā kucēna mīkstā apmatojuma vietā izaug pieauguša suņa apmatojums, un tad katru dienu jāseko līdzi, lai pareizi veidojas dredi. Pēc trim gadiem visas drediem līdzīgās lēkšķes ir izveidojušās, un apmatojumam jāpievērš maz uzmanības. Tas tikai pāris reizes mēnesī jāizsukā un vienu vai divas reizes gadā jāizmazgā. Tas būs noaudzis līdz zemei, kad sunim būs apmēram pieci gadi.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.