Bīgls

Beagle
Šiem robustajiem un drosmīgajiem suņukiem ir mīļi vaibsti, un tie ir kompakti un atlētiski. Tiem ir īss, blīvs un pret laikapstākļiem noturīgs apmatojums dažādās krāsās un ar dažādu zīmējumu (sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā). To augstums skaustā ir 33–40 cm, bet svars — apmēram 10–11 kg.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda vienu līdz divas stundas ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Aptuveni 16. gadsimta vidū medību suņus sāka klasificēt atkarībā no to pielietojuma, t. i., kurti, dzinējsuņi u.t.t. Ap šo laiku maza izmēra medību sunim, kas tika audzēts trušu un zaķu medīšanai, tika dots nosaukums „Begles”, tulkojumā no franču valodas nozīmē „atplesta rīkle”. Tā tika uzsvērta šo suņu tendence riet barā. Angliskotā versija, protams, ir „Beagle”, attiecīgi latviešu valodā - „bīgls”. Šīs šķirnes suņu priekšteči ir lapsusuņi, herjeri un mazais pēddzinis, kas pazīstams kā Keri bīgls.

Temperaments

Tā kā bīgli ir selekcionēti kā bara dzīvnieki, tie labi satiek ar vairumu citu suņu. Tie mīl bērnus, bet nolūkā veidot labas attiecības ar kaķiem, satikt ar tiem ir jāiemāca jau no mazotnes. Bīgls ir labs sargsuns, kas rej uz visu neparasto, taču, zaglim ienākot mājā, tas labprātāk izvēlēsies ar to paspēlēties!

Veselība

Bīgli ir visnotaļ izturīgi un veselīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējama gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt gūžu izmeklējumus. Šīs šķirnes suņiem biežāk iespējama arī epilepsija un viens no meningīta veidiem (bīgla sāpju sindroms).

Fiziskās aktivitātes

Bīgliem nepieciešams samērā daudz fizisko aktivitāšu — apmēram divas stundas vai vairāk dienā. Izteikto mednieka instinktu dēļ to nedrīkst atlaist no saites līdz brīdim, kad tas ir ļoti labi iemācījies klausīt atsaukšanas komandai. Ja tas nav iemācīts, sunim labāk uzturēties slēgtā teritorijā. Viens no veidiem, kā nodrošināt sunim pietiekamas fiziskās aktivitātes, ir ļaut tam likt lietā dabas dotos pēdu dzīšanas talantus. Dažu bīglu saimnieku vidū populāras ir arī sacensības medījuma ķeršanā brīvā dabā.

Uzturs

Maza izmēra suņiem ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka tie ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām un bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Šie suņi ir viegli kopjami, jo tie tikai reizi nedēļā viegli jāizsukā, lai atbrīvotos no izkritušā apmatojuma. Viena neliela problēma saistīta ar to, ka bīgliem ļoti patīk izvārtīties nejauki smirdošās vielās. Par laimi, to apmatojums ir samērā viegli izmazgājams. Tiem regulāri jāpārbauda ausis, lai pārliecinātos, ka tās ir tīras un nav inficētas.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.