Briārs

Briard
Briārs ir paliels (bet ne smagsvara), izskatīgs suns ar savdabīgu, garu apmatojumu. Tipiskākās krāsas ir melna ar dzeltenbrūnu, taču ir sastopama arī šīferpelēka. Tas ir muskuļots, spēcīgs un proporcionāls. Galva uz muskuļotā kakla piešķir tam dižciltīgu izskatu. Par spīti apmatojumam ap acīm tiem ir ļoti laba redze! Pieaugušu mātīšu augstums skaustā ir 58–65 cm, bet svars — apmēram 34 kg. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 61–69 cm, bet svars — apmēram 38,5 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Sargsuns. Rej, ir modrs un nodrošina fizisko aizsardzību
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Briāra precīza izcelsme nav zināma, taču pastāv uzskats, ka tas tiks izkopts viduslaiku Eiropā un ir cēlušies no Austrumu aitu ganu suņiem, sakrustojot tos ar vietējiem sargsuņiem. Francijā šis krustojums izveidojās par briāru. Vienā no kādas senas teikas versijām teikts, ka mesjē Obrī de Montdidjē nogalināšanas vienīgais liecinieks bija viņa suns. Suns nepārtraukti sekoja slepkavam, un par situāciju tika informēts karalis, kas pavēlēja rīkot divkauju starp slepkavu un suni (izplatīta parādība viduslaikos). Suns uzvarēja! Briāra fiziskās un darba spējas liecina par tā celšanos no Obrī suņa. Šīs šķirnes nosaukums atvasināts no Francijas Brī reģiona nosaukuma.

Temperaments

Pēc dabas aizsargājošie briāri ir stipri, modri un droši suņi, kam, nenodrošinot pareizu apiešanos, var būt problēmas ar citiem suņiem. Nodrošinot pienācīgu sapazīstināšanu, tie labi satiek ar citiem mājdzīvniekiem. Tie vislabāk jūtas mājās kopā ar ģimenes locekļiem un pret svešiniekiem izturas ar aizdomām. Tie ir žirgti suņi, kam patīk rotaļāties, taču var kļūt mežonīgi. Tādēļ jāuzmanās, ja mājā ir mazi bērni.

Veselība

Kopumā briāri ir veselīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Lai šīs šķirnes suņi varētu iztērēt savu lielo enerģiju, tiem nepieciešamas lielas fiziskās aktivitātes. Tiem patīk peldēt un skriet un dienā ir nepieciešamas divas un vairāk stundu ilgas fiziskās aktivitātes, kā arī ķermeni trenējošas un prātu stimulējošas aktivitātes.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi (piemēram, briāri), kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no citādi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Briāri ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Nepieciešama pamatīga kopšana, taču tā jāuztic speciālistam. Lai mazinātu apmatojuma izkrišanas intensitāti, novērstu savelšanos un uzturētu apmatojumu tīru un nesavēlušos, šo suņu divkāršais apmatojums ir daudz jāsukā un jāķemmē. Ieteicama sukāšana pa kārtām (sukājot kārtu pa kārtai virzienā uz augšu) līdz pat ādai. Jāseko ausu tīrībai un jāatbrīvojas no tajās saaugušā pārlieku garā apmatojuma. Regulāri jāapgriež arī pārlieku garais apmatojums starp pēdu spilventiņiem.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.