Čaučau (raupjspalvainais)

Chow Chow (Rough)
Raupjspalvainais čaučau ir īss, kompakts, taisnstūrveida miesasbūves suns. Aste ir saritināta uz muguras. Zila/melna mutes iekšpuse un mēle. Tam ir divu veidu apmatojums — raupjais un gludais, un tas var būt dažādās krāsās (melnā, rudā, zilganā, dzeltenbrūnā, krēmkrāsas vai baltā). Pieauguša tēviņa augstums skaustā ir 48–56 cm, bet svars — apmēram 26–32 kg. Pieaugušas mātītes augstums skaustā ir 46–51 cm, bet svars — no 20 līdz 25 kg.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Sargsuns. Rej, ir modrs un nodrošina fizisko aizsardzību
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Čaučau šķirnes izcelsme ir nedaudz neskaidra, taču, iespējams, ka tā izcēlusies Mongolijā un Mandžūrijā, kur šo suņu gaļa savulaik ir bijusi delikatese, bet apmatojums izmantots apģērba gatavošanai, bet vēlāk suņi ievesti Ķīnā. Gadsimtiem senā pagātnē tie ir izmantoti tempļu sargāšanai no ļaunajiem gariem. Čaučau ir bijis arī aristokrātu medību suns, kā arī izmantots kā sargsuns aizsardzībai pret iebrucējiem, kamanu un ratu vilcējs un sargsuns. Valda uzskats, ka čaučau ir špicu priekšteči.

Temperaments

Čaučau ir atturīgs, neatkarīgs suns, kas var izturēties arī ietiepīgi. Tie var pieķerties vienam cilvēkam un, ja tam šķiet, ka tas vai saimnieks ir apdraudēts, tas var iekampt. Lai arī šie suņi izskatās kā spēļu lācīši, tie tādi nemaz nav. Selekcionāri pēdējo gadu laikā to temperamentu ir uzlabojuši, un valda uzskats, ka daudzi slikta rakstura čaučau ir mazuļu nepietiekamas dresūras un socializācijas rezultāts. No problēmām vai izvairīties, jau no mazotnes iepazīstinot tos ar bērniem, kaķiem un citiem mājdzīvniekiem.

Veselība

Čaučau izplatītākās veselības problēmas ir elkoņu displāzija un plakstiņu problēmas. Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējama arī gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt gūžu izmeklējumus.

Fiziskās aktivitātes

Čaučau nav nepieciešamas lielas fiziskās aktivitātes. Šiem suņiem pietiek apmēram ar stundu dienā, taču tiem patīk uzturēties ārpus telpām un pagalmā vienatnē nodarboties ar savām lietām. Tiem ir nepieciešama kāda ēnaina un vēsa vietiņa, kur patverties siltā un karstā laikā. Pārmērīgas fiziskās aktivitātes jau no mazotnes var radīt kaulu un locītavu problēmas vēlāk dzīves laikā, un tādēļ fiziskās aktivitātes rūpīgi jākontrolē.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Abu paveidu čaučau apmatojums ir blīvs un taisns. Garspalvainajiem čaučau ir raupjš, stāvs, ne pārlieku garš akots un mīksta un pūkaina pavilna. Apmatojums ir biezāks ap kaklu un augšstilbu aizmugurējā daļā. Šis garais apmatojums jākopj katru dienu. Īsspalvainajiem čaučau apmatojums ir īsāks un jākopj divas vai trīs reizes nedēļā.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.