Eštrelas kalnu suns

Estrela Mountain Dog
Pieauguša lielā, spēcīgā, atlētiskā, mastifam tipiskās miesas būves suņa augstums skaustā ir apmēram 65–72 cm (tēviņi) vai 62–68 cm (mātītes), bet svars — no 30 līdz 50 kg. Ir iespējams divu veidu apmatojums (garš vai īss), kas var būt dzeltenbrūns, raibs, vilku pelēks vai melns.
 • Pieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama papildu dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda vienu līdz divas stundas ilgu pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rej, ir modrs un nodrošina fizisko aizsardzību
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Šie suņi sākotnēji bijuši sargsuņi Portugāles ziemeļos esošajos Eštrelas kalnos, veidojušies vai nu no mastifam tipiskas miesasbūves suņiem, kas bija līdzi romiešiem, kad tie ieradās Pireneju pussalā, vai arī tos ieveda visigotu iebrucēji. Skaidri tas nav zināms, taču neatkarīgi no šo suņu precīzās izcelsmes vietas neviens neapstrīd par to, ka Eštrelas kalnu suns ir viena no vecākajām šķirnēm Portugālē, kas gadsimtiem ilgi izmantota aitu un kazu sargāšanai no plēsējiem, tostarp vilkiem. Izolētais ģeogrāfiskais apgabals nozīmēja, ka šīs šķirnes suņi gadu gaitā maz mainījušies.

Temperaments

Eštrelas kalnu suns savā ģimenē ir uzticīgs un mīlošs suns, taču pret citiem tas ir atturīgs. Tāpēc tam īpaši svarīga ir agrīna un rūpīga socializācija ar cilvēkiem un pastāvīga dresūra. Kā jau sargsunim piedienas, tas ir modrs un dabiski skaļš. Neskatoties uz saviem izmēriem, tas ir pārsteidzoši veikls, un tādēļ ieteicams vismaz 6 pēdas (~183 cm) augsts žogs.

Veselība

Eštrelas kalnusuņi ir visnotaļ veselīgi un izturīgi suņi. Tomēr, tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, tiem ir iespējama gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt gūžu izmeklējumus. Tie ir uzņēmīgi arī pret specifisku sirdsslimību, kas ir izplatīta daudzu liela izmēra suņu vidū.

Fiziskās aktivitātes

Šie patrulēšanai kalnos audzētie suņi var noiet daudzus kilometrus un ir ļoti izturīgi, taču tiem pilnībā pietiks ar apmēram stundu ilgām fiziskajām aktivitātēm dienā. Ņemot vērā tā izmēru, tas ir pārsteidzoši rotaļīgs, un tam patīk rotaļas ar savu saimnieku. Tas var būt ietiepīgs, taču kopumā ir labs skolnieks, un šie suņi ir piedalījušies arī meklēšanas un glābšanas darbos, kā arī sacensībās paklausībā un veiklības sacensības.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Kopšana

Eštrelas kalnu suņiem ir divu veidu apmatojums — garais un īsais. Abos gadījumos divkāršo apmatojumu veido blīva pavilna un biezs, paraupjš akots. Apmatojums ir īsāks uz galvas un priekškājām un garāks (šķipsnās vai lēkšķēs) uz astes un kāju aizmugurējā daļā. Garspalvainajam paveidam, protams, ir garāks apmatojums un biezākas „krēpes” ap kaklu un krūškurvi, un it īpaši tas redzams tēviņiem. Eštrelas kalnu suņu apmatojums jākopj apmēram divas reizes nedēļā, pievēršot īpašu uzmanību garāka apmatojuma vietām, kur tas var savelties.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.