Īru sarkanbaltais seters

Irish Red and White Setter
Īru sarkanbaltais seters ir spēcīgs, atlētisks suns ar biezās šķipsnās krītošu, vidēji garu apmatojumu pērļu baltā krāsā ar rudiem lāsumiem. Pieaugušu suņu augstums skaustā ir apmēram 58,5–68,5 cm, bet svars — apmēram 27-32 kg.
 • Nepieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Komunikabls un vokāli aktīvs suns
 • Nav sargsuns
 • Lieliski satiek ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Ziņas par īru (sarkanajam) seteram tuvo īru sarkanbalto seteru ir atrodamas 18. gadsimtā, taču ļoti iespējams, ka tas bijis sastopams jau pirms tam, jo sarkanbalti medību suņi ir aprakstīti jau 16. gadsimta tekstos. Seteri 17. un 18. gadsimtā bija populāri medījuma uzrādīšanai paredzēti suņi muižnieku vidū, un lielākā to daļa bija ar sarkanbaltu apmatojumu, taču 19. gadsimta beigās tika dota priekšroka pilnībā sarkanai krāsai, un sarkanbaltajam seteram draudēja izmiršana. Par laimi, saglabājās pietiekami daudz šķirnes īpatņu, lai suņu audzētāji šo šķirni pēc Pirmā pasaules kara atjaunotu.

Temperaments

Maigais, paklausīgais, labsirdīgais īru sarkanbaltais seters ir jautrs, sirsnīgs pavadonis un arī aizrautīgs strādnieks. Šim enerģiskajam sunim nepieciešams aktīvs saimnieks, kas tam var nodrošināt nepieciešamās fiziskās aktivitātes.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īru sarkanbaltajiem seteriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tiem biežāk iespējami arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.

Fiziskās aktivitātes

Enerģiskajam, aktīvajam īru sarkanbaltajam seteram dienā nepieciešama divas vai vairāk stundu ilga fiziskā aktivitāte, tostarp brīva izskraidīšanās.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem.

Kopšana

Apmatojumu ieteicams sukāt un ķemmēt pāris reizes nedēļā, pievēršot īpašu uzmanību šķipsnām (garākajam apmatojumam uz astes, kāju aizmugurējās daļas, krūškurvja un vēdera), jo atstājot to novārtā, tas saveļas.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.