Īru seters

Irish Setter
Šī lielā, muskuļotā medību suņa īpašā pazīme ir biezais kastaņbrūnais līdz sarkanbrūnais apmatojums. Apmatojums ir zīdains, gluds, ar šķipsnām pie kājām, ausīm un uz astes. Šis harmoniski veidotais un elegantais suns soļo ar augsti paceltu galvu. Vidusmēra pieauguša tēviņa augstums skaustā ir 65 cm, bet svars — 30,5 kg, savukārt mātītes augstums skaustā ir apmēram 61 cm, bet svars — 26 kg.
 • Nepieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

Īru seteri ir visvecākie no seteru grupas un bija pazīstami jau pirms Gordonsetera un angļu setera. Valda uzskats, ka šķirne selekcionēta no vecajiem spanieliem, lienošajiem spanieliem (setting spaniels) un skotu seteriem. Suņu audzēšanas programmas ietvaros, kuru īstenoja Eniskilenas grāfs, selekcionējot unikālo pilnībā sarkano apmatojumu, 1882. gadā Dublinā tika izveidots Īru sarkano seteru klubs. 20 gadsimta 40. gados šķirne gandrīz masveidā izmira acu slimības - progresējošās tīklenes atrofijas (PTA) dēļ. DNS testa izstrāde, kas ļāva noteikt nēsātājus, ir palīdzējusi šai šķirnei atkopties, un progresējošās tīklenes atrofijas gadījumu skaits ir krasi samazinājies.

Temperaments

Labi audzināts, labi socializēts un labi dresēts īru seters ir ārkārtīgi jauks un sirsnīgs ģimenes mīlulis. Būtiska ir agrīna pieradināšana pie kaķiem un rūpīga uzraudzība, ja mājās ir arī kaķis. Tā kā šie suņi ir ārkārtīgi draudzīgi, tie nav labi sargsuņi, taču par viesu ierašanos tie paziņos vienmēr. Īru seters rotaļīgumu nezaudē visā dzīves garumā, jo tā ir šo suņu raksturīgākā iezīme.

Veselība

Tāpat kā daudzu šķirņu suņiem, īru seteriem ir iespējamas dažādas iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija (slimība, kas var izraisīt kustību traucējumus). Tādēļ pirms vaislošanas suņiem ir svarīgi veikt acu izmeklējumus. Tiem biežāk iespējami arī kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.

Fiziskās aktivitātes

Īru seters ir audzēts putnu medībām, un tam ir nepieciešama liela fiziskā aktivitāte. Pieaugušam sunim — divas vai vairāk stundu dienā. Šie ir medību suņi, taču tiem ir viegli novēršama uzmanība, un, neiedresējot paklausīt atsaukšanas komandai, tie dzīs pēdas krustu šķērsu.

Uzturs

Salīdzinot ar mazāka izmēra suņiem, liela izmēra suņi, kam ir arī liela apetīte, gūst labumu no atšķirīgi sabalansētām uzturvielām, tostarp minerālvielām un vitamīniem. Īru seteri ir uzņēmīgi pret meteorismu (vēdera uzpūšanos) un kuņģa problēmām, taču šo risku var mazināt, barojot biežāk, bet dodot mazākas porcijas.

Kopšana

Īru setera skaistuma kronis, protams, ir tā apmatojums. Lai šķipsnas nesaveltos, ir būtiski tās sukāt katru dienu. Lai apmatojums nesaveltos, saimniekam tas reizēm jāapgriež starp pēdu spilventiņiem un aiz ausīm. Lielākiem nolīdzināšanas darbiem laiku pa laikam var būt nepieciešama profesionāla suņu friziera palīdzība. Ja suns piedalās izstādēs, tad tas var būt konkurētspējīgs vienīgi tad, ja kopšanai pievērsīsi daudz vairāk uzmanības. Būtisks kopšanas darbiņš, kuru nedrīkst ignorēt, ir rūpīga un regulāra ausu tīrīšana. Tā kā ausis ir nokarenas, tajās ir ļoti maza gaisa cirkulācija. Šī iemesla dēļ tajās veidojas laba vide baktēriju augšanai, un līdz ar to biežāk ir iespējamas infekcijas.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.