Jorkšīras terjers

Yorkshire Terrier
Jorkšīras terjers ir klēpja sunītis, kas vislabāk pazīstams tā cilvēka matiem samērā līdzīgo apmatojuma cirtu dēļ. Neparasta ir arī apmatojuma krāsa — tēraudzila ar zeltainu (piesātināti dzeltenbrūnu). Tam ir svarīgs izskats un augstu pacelta galva. Pieaugušu suņu augstums skaustā ir apmēram 18–20 cm, bet svars — ne vairāk kā 3,2 kg.
 • Nepieredzējušiem saimniekiem piemērots suns
 • Nepieciešama pamatlīmeņa dresūra
 • Izbauda fiziski aktīvas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Maza auguma dekoratīvais suns
 • Gandrīz neslienājas
 • Kopšana nepieciešama ik pārdienu
 • Hipoalerģiska šķirne
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Tiek uzskatīts, ka skotu audēji, 19. gs. 50. gados imigrējot no Skotijas uz Jorkšīru un Lankašīru, atveda sev līdzi maza izmēra terjeru. Šie „skotu terjeri”, ko dažkārt sauca par „Halifaksas terjeriem”, sakrustojās ar vietējiem maza auguma terjeriem. Tiek uzskatīts, ka Jorkšīras terjeru ciltskokā atrodamas tādas šķirnes kā Mančestras terjers, Maltas sunītis, skaiterjers, dandīdenmona un Peizli terjers. 1861. gadā tas tika izrādīts kā skotu terjers, bet vēlāk suns kļuva zināms kā Jorkšīras terjers, un Britu Suņu audzētāju klubs šo šķirni atzina 1886. gadā.

Temperaments

Jorkšīras terjers ir mazs sunītis ar lielu dūšu. Šis ir suns, kas vienu brīdi būs apmierināti ieritinājies vecmāmiņas klēpī un izbaudīs, ka to samīļo, bet nākamajā brīdī jau aizgūtnēm metīsies pretim kaimiņu sunim, lai parādītu, kurš ir saimnieks. Jorkšīras terjeri ir un paliek terjeri, un tāpēc tie ir drošsirdīgi savas teritorijas sargi.

Veselība

Jorkšīras terjeri parasti dzīvo ilgi. Tomēr tie ir uzņēmīgi pret acu problēmām, ceļu bļodiņu pārejošu izslīdēšanu no vietas, specifisku augšstilba kaulu slimību, urīnpūšļa akmeņu veidošanos, balsenes problēmām un iedzimtu aknu slimību.

Fiziskās aktivitātes

Lai Jorkšīras terjeru uzturētu veselu un labā fiziskajā formā, tam katru dienu obligāti nepieciešamas fiziskās aktivitātes. Jorkšīras terjeriem patīk pastaigas, un, ja vien ļausi, tie norikšos vairākus kilometrus. Īsa pastaiga Jorkšīras terjeram patiks, ja tas varēs izošņāties un nedaudz pavingrināt prātu. Der atcerēties, ka Jorkšīras terjeri nav tikai un vienīgi klēpja sunīši. Tiem patīk gan izskraidīties, gan skriet pakaļ un atnest kaut ko, gan spēlēties tāpat kā jebkuram sunim. Pieaugušam sunim dienā nepieciešama vismaz pusstundu ilgas fiziskās aktivitātes.

Uzturs

Dekoratīvajām šķirnēm ir ātra vielmaiņa, un tas nozīmē, ka šie suņi ātri patērē enerģiju, savukārt to mazais kuņģa izmērs nozīmē, ka tos jābaro mazām porcijām, bet bieži. Maza izmēra suņiem paredzētās barības ir īpaši izstrādātas, lai tajās būtu atbilstīgs svarīgāko uzturvielu daudzums, kā arī lai krokešu izmērs būtu piemērots maza izmēra mutītēm. Tas arī veicina sakošļāšanu un uzlabo gremošanu.

Kopšana

Jorkšīras terjera apmatojums katru dienu jāsukā ar suku un ķemmi, lai atbrīvotos no visām pinkām. Virs galvas saņemtais apmatojuma cekuls jāizlaiž, jāizsukā un pēc tam atkal jāsasien. Atstājot cekula gumiju dienām ilgi, tiek bojāts apmatojums. Jāpārbauda, vai zem astes un ap asti apmatojumā nav ieķērušies izkārnījumi. Vēl katru dienu jātīra zobi, jo mazā mutīte ir labvēlīga vide zobu problēmām. Kad kopšanas procedūras esi apguvis, tai nevajadzētu aizņemt vairāk nekā 15 minūtes.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.