Somu špics

Finnish Spitz
Šim vidējā izmēra sunim ir tipisks špica izskats (ar līdzīgi kā lapsām smailām ausīm, biezu apmatojumu un kuplu, uz muguras gredzenā saritinātu asti). Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir 43–50 cm, bet mātīšu — no 39 līdz 45 cm. Pilnībā pieaudzis suns sver no 14 līdz 16 kg. Apmatojums ir rudi zeltains vai rudi brūns uz muguras, ar gaišākiem laukumiem un gaišākas krāsas pavilnu (sīkāku informāciju skatīt šķirnes standartā).
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda mierīgas pastaigas
 • Izbauda stundu ilgu pastaigu dienā
 • Vidēja auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama katru dienu
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Vokāli ļoti aktīvs suns
 • Sargsuns. Rejošs un modrs
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Somu špics gadsimtiem ilgi ir bijis medību suns, kas dzimtajā zemē arī mūsdienās tiek izmantots medņu un teteru uzrādīšanai un rej, ziņojot medniekam par putnu atrašanās vietu. Pagātnē šie suņi ir palīdzējuši medīt augumā visai iespaidīgus dzīvniekus, tai skaitā aļņus un lāčus. Suņa skaļā un drosmīgā daba to ir padarījusi arī par ideālu sargsuni. Šī mūsdienu Somijā ļoti izplatītā šķirne 19. gadsimtā gandrīz izmira, jo arvien labākās transportēšanas iespējas nozīmēja, ka somu špici sakrustojās ar citiem suņiem. Vēlāk apņēmīgi suņu audzētāji veica smagu darbu, lai nosargātu šīs šķirnes nākotni.

Temperaments

Draudzīgais, žirgtais somu špics ir pastāvīgi modrs, bezbailīgs un drosmīgs, ar izteiktu mednieka instinktu. Lai arī šie suņi ir samērā neatkarīgi, tie ir uzticīgi saviem mīļajiem un labprāt uzturas bērnu sabiedrībā. Tādēļ tie ir labi ģimenes suņi. Tie ir dabiski skaļi, un, lai vajadzības gadījumā tos apsauktu, būs nepieciešama dresūra.

Veselība

Visnotaļ veselīgajiem somu špiciem nav nozīmīgu šķirnei raksturīgu slimību.

Fiziskās aktivitātes

Pieaugušam somu špicam dienā nepieciešamas apmēram stundu ilgas fiziskās aktivitātes, taču tam patiks arī vairāk. Kā jau sagaidāms, tas vislabāk jūtas aukstā laikā, tāpēc tiem, kas ar suni pastaigājas tikai labā laikā, šie suņi nav piemēroti! Jābūt gataviem, ka, palaižot suni no pavadas, tam var nostrādāt mednieka instinkti, tāpēc fiziskajām nodarbēm jānotiek drošās vietās, kur nenotiek transporta kustība, un ir jābūt pārliecinātam, ka suns noteikti klausa atsaukšanas komandai.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Somu špicu vidēji garais apmatojums sastāv no biezas pavilnas, kas ir samērā īsa, un to nosedzoša raupja akota. Apmatojums uz ķermeņa ir vidēji garš, ar garākām šķipsnām (uz astes un kāju aizmugurējās daļas). Apmatojums ir īsāks uz galvas un kāju priekšējā daļā. Tēviņiem ir biezāka apmatojuma apkakle - krēpes (ap kaklu un pleciem). Izsukāšana divas reizes nedēļā ir vairāk nekā pietiekama, tomēr apmatojuma mainīšanas laikā uzmanība tam ir jāvelta katru dienu.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.