Ungāru adatspalvainais putnu suns (vižla)

Hungarian Wire-Haired Vizsla
Asspalvainais vižla ir vidēja izmēra, aktīvs suns ar raupju, adatveida apmatojumu zelta smilšu līdz rūsganā krāsā. Tiem ir savdabīgas ūsas un kuplas uzacis. Tiem ir dižciltīgs un graciozs izskats, un tie rada lielas izturības iespaidu. Pieaugušu tēviņu augstums skaustā ir apmēram 58–62 cm, savukārt mātīšu augstums skaustā ir no 54 līdz 58 cm. To svars ir no 20 līdz 30 kg.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Lielisks ģimenes suns

Izcelsme

1000 gadus vecās vēstures liecībās attēloti maģāru mednieki (agrīnie kolonisti Ungārijā) ar suņiem un piekūniem. Šie suņi bija ļoti līdzīgi mūsdienu asspalvainajam vižlam. Dodoties uz citām zemēm, maģāri savus suņus ņēma līdzi, un rezultātā tie sakrustojās ar citām šķirnēm, taču abu pasaules karu laikā gandrīz šķirne gandrīz izmira. Šķirne mūsdienās pastāv tikai tāpēc, ka daži suņi šajā laikā tika nelegāli izvesti no valsts. Nesenā selekcijas darba rezultātā vižla ir izkopts kā universāls suns medīšanai, medījuma uzrādīšanai un atnešanai. Asspalvainais šķirnes paveids tika izkopts 20 gadsimta 30. gados un mednieku vidū iemanto aizvien lielāku popularitāti, jo šie suņi aukstākā klimatā un aukstā ūdenī var strādāt labāk nekā īsspalvainie suņi.

Temperaments

Ungāru asspalvainajam putnusunim patīk uzturēties ārpus telpām, un tas ir ideāli piemērots dzīvei laukos. Šie suņi ir ļoti sirsnīgi un uzticīgi, un tiem piemīt dabisks instinkts aizsargāt savus mīļos. Tie vienlaikus ir gan ģimenes, gan darba suņi. Tie ātri mācās un grib izpatikt, taču ir ļoti jūtīgi, un tāpēc ir svarīgi, lai dresūra būtu jautra un saudzīga.

Veselība

Ungāru asspalvainie vižlas kopumā ir visnotaļ veselīgi suņi, kam ir maz plaši izplatītu veselības problēmu.

Fiziskās aktivitātes

Asspalvainajam vižlam nepieciešams daudz fizisko aktivitāšu, un šiem suņiem pastāvīgi jābūt aktīviem. Pieaugušam sunim dienā nepieciešamas divas vai vairāk stundu ilgas fiziskās aktivitātes. Ņemot vērā, ka šie ir medību suņi, nodarbēs ar tiem populāras ir spēles „aizskriet pakaļ un atnest” gan uz zemes, gan ūdenī, taču šie suņi ir gatavi arī aizrautīgi piedalīties vairumā suņu sporta veidu (piemēram, veiklības sacensības).

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Šis apmatojums jākopj reizi nedēļā. Asais apmatojums uz kakla un ķermeņa ir līdz 4 cm garš. Pavilna aukstajos mēnešos ir biezāka. Purna daļas apmatojums veido nelielu bārdiņu uz zoda, un suņiem ir blīvas uzacis. Visu izkritušo apmatojumu var izplūkāt ar rokām.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.