Ungāru īsspalvainais putnu suns (vižla)

Hungarian Vizsla
Ungāru īsspalvainais putnusuns (vižla) ir spēcīgs, vidēja izmēra, dižciltīga izskata suns. Pieauguša tēviņa augstums skaustā ir 57–64 cm, bet pieaugušas mātītes augstums skaustā ir 53–60 cm. To svars ir no 20 līdz 30 kg. Īsais, blīvais apmatojums ir uzkrītoši rudi zeltainā krāsā.
 • Saimniekiem ar zināmu pieredzi piemērots suns
 • Nepieciešama vidēja līmeņa dresūra
 • Izbauda trakulīgas pastaigas ar lielu fizisko slodzi
 • Izbauda par divām stundām ilgāku pastaigu dienā
 • Liela auguma suns
 • Nedaudz slienājas
 • Kopšana nepieciešama reizi nedēļā
 • Šķirne nav hipoalergēna
 • Klusējošs suns
 • Nav sargsuns
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar citiem mājas mīluļiem
 • Var būt vajadzīga dresūra, lai sadzīvotu ar bērniem

Izcelsme

Vižla ir jau izsenis pazīstama šķirne ar gadsimtiem ilgu vēsturi. Karpatu kalnos ir atrasti gravējumi akmenī, kas, kā tiek uzskatīts, ir 1000 gadu veci un kuros attēlots klejojošs maģārs, kas medī ar piekūnu, un suns, kas izskata ziņā atgādina vižlu. Pēc diviem pasaules kariem šī šķirne gandrīz izmira, taču apņēmīgi noskaņotiem suņu audzētājiem to izdevās atjaunot, izmantojot nelegāli no Ungārijas izvestus suņus. Mūsdienās šīs šķirnes suns ir ne tikai populārs medību suns, kas medī, uzrāda un atnes medījumu, bet arī ļoti iemīļots pavadonis.

Temperaments

Grandiozais ungāru īsspalvainais putnusuns (vižla) ir jautrs, žirgts, mīlošs pavadonis tiem saimniekiem, kas tam var veltīt pietiekami daudz laika un uzmanības. Šim jūtīgajam sunim patīk aktivitāte, jaunu lietu apguve un dresūra, taču ar noteikumu, ka tā noris jautri un ar atalgojumu. Tam piemīt dabisks instinkts sargāt savus mīļos.

Veselība

Ungāru īsspalvainie putnusuņi (vižlas) ir visnotaļ veselīgi suņi. Izplatītākās šķirnei raksturīgās problēmas ir rīšanas traucējumi un epilepsija.

Fiziskās aktivitātes

Ungāru vižlam nepieciešamas vismaz divas stundas fiziskās aktivitātes dienā. Ņemot vērā, ka šie ir medību suņi, nodarbēs ar tiem populāras ir spēles „aizskriet pakaļ un atnest” gan uz zemes, gan ūdenī, taču šie suņi ir daudzpusīgi un ar panākumiem ir piedalījušies daudzos suņu sporta veidos no pārbaudījumiem lauka apstākļos līdz veiklības sacensībām ringā.

Uzturs

Tava suņa uzturā pareizi līdzsvarotām ir jābūt visām svarīgākajām uzturvielu grupām, kā arī pastāvīgi ir jābūt nodrošinātam svaigam ūdenim. Ir svarīgi kontrolēt miesasbūves indikatorus, lai pastāvīgi nodrošinātu, ka sunim ir ideāls ķermeņa stāvoklis, un atcerēties to barot vismaz divas reizes dienā un saskaņā ar attiecīgās barības lietošanas vadlīnijām.

Kopšana

Īsais, gludais apmatojums ir blīvs un samērā taukains, un tas ir samērā maz jākopj — tikai reizi nedēļā jāizsukā.

Suns ğimenē ar bērniem

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka daudzi suņi pret bērniem izturas labi (piemēram, medību suņi), visiem suņiem un bērniem ir jāmāca satikt ar citiem un cienīt vienam otru, lai uzturēšanās kopā būtu droša. Bet pat tad suņus un mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt kopā bez uzraudzības, un pieaugušajiem pastāvīgi ir jāseko līdzi viņu savstarpējām darbībām.

Dog

Vai šī tev ir pati piemērotākā suņu šķirne?

Visiem suņiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura suņu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un suņa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Suņa adoptēšana no dzīvnieku patversmes vai glābšanas organizācijas sniedz ārkārtīgi lielu gandarījumu. Bieži vien tādējādi ir iespējams tam dzīvē sniegt otro iespēju. Patversmēs ir daudz suņu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošu ģimeni un pastāvīgas mājas. Cienījamās patversmēs pievērsīs ļoti lielu uzmanību vispiemērotākā saimnieka atrašanai katram sunim. Personāls iegūst visu iespējamo informāciju par uzņemto suni un, pirms savest tevi kopā ar kādu no saviem suņiem, atvēl laiku, lai iepazītos ar tevi, tavu ģimeni un dzīvesveidu. Darbinieki arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem, kas varētu rasties pirms un pēc adopcijas.

Laba audzētāja atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kucēnam, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Sazinies ar Kinoloģisko federāciju vai audzētāju klubu, kam var būt pieejamo metienu saraksti vai kuri var sniegt informāciju par audzētājiem tavā dzīvesvietā. Centies izvēlēties audzētāju, kas ietilpst Kinoloģiskās federācijas apstiprinātā audzētāju sistēmā. Apmeklē suņu izstādes, lai klātienē tiktos ar audzētājiem un uzzinātu par izvēlētās šķirnes kucēnu pieejamību.

Suņa ievešana mājās

Maza kucēna ievešana mājās vai jaunu māju sniegšana pieaugušam sunim ir ārkārtīgi aizraujošs laiks ikvienam. Kamēr gaidi lielo dienu, var būt nepieciešami laika kavēkļi. Par laimi pastāv vairāki sagatavošanās darbi, kas ir jāpaveic pirms jaunā drauga ierašanās.