Your Pet, Our Passion.
Kollijs, suns, kas sēž iekšā uz loga sēdekļa, skatās ārā pa logu.

Viens pats mājās: kā tikt galā ar riešanu un pārmērīgu košļāšanu

8 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Ja tu un tavs suns esat ilgstoši uzturējušies mājās kopā, atgriešanās darbā var sunim izraisīt stresu un šķiršanās satraukumu.

Riešana vai gaudošana un destruktīva košļāšana ir bieži sastopamas uzvedības iezīmes, kas suņiem var izveidoties, mainoties ierastajam dienas režīmam.

Riešana vai gaudošana, paliekot vienam

No visām suņu uzvedības problēmām, iespējams, vissatraucošākā ir suņa riešana, paliekot vienam. Noraizējies suns var izrādīt mazāku satraukumu, paliekot viens pats mājās, ja tiek norobežots ar aizgaldam līdzīgu kasti vai slēgtu plastmasas kasti, kādu izmanto lidsabiedrībās, vai drāšu kasti, kas pārklāta ar palagu vai galdautu. Sunim jāraizējas par krietni mazāku platību, it īpaši, ja guļvieta un košļājamā rotaļlieta ir tepat pa rokai, un daudzi suņi vienkārši saritinās un nomierinās. Tomēr jābrīdina par suņiem, kuriem var būt izteikts satraukums (bieži vien tas var būt raksturīgi adoptētiem suņiem no patversmes): daži suņi, nonākuši kastē, nebūs nomierināmi; viņiem var būt raksturīga trīce, krampji, pretošanās un viņi izrādīs ārkārtīgi spēcīgu tieksmi bēgt. Šādos gadījumos jāmeklē profesionāla suņu dresētāja vai atbilstoša dzīvnieku uzvedības speciālista padoms, kurš patiesi iedziļinājies suņu uzvedības problēmās.

Padomi riešanas mazināšanai

 1. Turi suni mājas klusākajā daļā. Suns ar uzvedības problēmām nav pelnījis “skriet pa māju”.
 2. Turi aizkarus un/vai žalūzijas aizvilktas. Tumšāka vide nomierina vairumu suņu. Turklāt būs mazāk vizuālo stimulu, kas provocētu teritoriālu vai garlaikotu suni. Aizkari arī slāpē āra skaņas, kas provocē trauksmes cēlējus.
 3. Atstāj ieslēgtu radio vai televizoru kā trokšņa avotu. Iedomājies, cik “skaļš” ir klusums, kad visi ir prom un skaņu sistēma ir izslēgta! Ieslēgta stereo/TV/radio iekārta ne tikai maskē ārējās vides skaņas, bet arī sniedz tavas klātbūtnes audiālo iespaidu.
 1. Dodoties prom, iedod sunim “Tikai tad, kad es esmu prom” košļājamo rotaļlietu ar savu smaržu. Šai rotaļlietai vajadzētu būt kaut kam iespaidīgam! Dod to sunim tikai tad, kad dodies prom; pirms došanās paberzē to vairākas reizes starp plaukstām. Šī ir ne tikai lieliska uzmanības novirzīšanas taktika, tā padara vienatni par nemaz ne tik peļamu piedzīvojumu, jo šī ir vienīgā reize, kad parādās “visbrīnišķīgākā lieta pasaulē”!

Kā apmācīt suni neriet, kad esi izgājis

Ja esi izmēģinājis visu iepriekš minēto un joprojām saņem ziņas no kaimiņiem, ka suns tavas prombūtnes laikā uzvedās pārāk skaļi, laiks veltīt šai problēmai nopietnu uzmanību un sistemātiski apmācīt suni neriet. Šai apmācībai ir vajadzīgs laiks; lēnais progresa temps ir nepieciešama treniņa daļa. Esi gatavs veltīt apmācībai ilgu nedēļas nogali vai zināmu daļu no atvaļinājuma laika.

 1. Atdarini ikdienas iziešanas dienaskārtību. Vai tu parasti lieto kosmētiku, meklē atslēgas, cimdus, sakravā sporta somu vai izmet atkritumus u.tml.? Liec sunim domāt, ka šī ir gluži kā jebkura cita ikdienas aizbraukšana.
 2. Iedod sunim īpašo atvadu rotaļlietu, ieskaties viņam acīs un stingrā un lietišķā balsī liec klusēt, līdz tu atgriezīsies.
 3. Atstāj suni uz īsu brīdi. Sāc ar vienu vai divām minūtēm. Ja gaidi liftu, izsauc to un iekāp. Nokāp vienu stāvu zemāk un nāc atpakaļ augšā pa kāpnēm. Nogaidi 1–2 minūtes. Ja suns nav rējis, atgriezies un maigi uzslavē viņu. Ja dzirdi, ka viņš sāk riet, atzīmē šo uzvedību ar asu uzsitienu pa durvīm, ar cietu priekšmetu, piemēram, misiņa atslēgas gredzens, un sāc no jauna. Katru reizi, kad suns ierejas, pieklauvē pie durvīm un sāc laika atskaiti no jauna. Var paiet pusstunda, līdz iestājas 1–2 minūtes ilgs klusuma brīdis. Kad tas padarīts, ej iekšā un paslavē suni. Nogaidi 15–30 minūtes un atkārto.
 1. Mērķis, protams, ir spēt noturēties pēc iespējas ilgāku laika periodu un to arvien pagarināt. Laiks ir jāpalielina nelielos intervālos. Nospraud mērķus (5, 10, 15 minūtes), tikai tad atgriezies un uzslavē suni, ja viņš visu laiku ir klusējis. Negaidi nenoteiktu laiku un koriģē suņa rīcību, ja viņš tomēr ir rējis. Klusēšana ir jāuzslavē. Ir jāatzīst atbilstoša uzvedība.

Vairums suņu, kuri spēj klusēt divas stundas, parasti var paklusēt 8–10 stundu ilgu darba dienu.

Jāatceras, ka suņa apmācība ir laikietilpīgs process, visbiežāk progress nebūs jūtams uzreiz. Tomēr regulāri nodarbojoties ar suņa trenēšanu, noteikti panāksi vēlamo rezultātu. Riešanas problēmas vienas dienas laikā reti kad tiek atrisinātas.

Dari zināmu kaimiņiem, ka neignorē viņu sūdzības, saproti viņu diskomfortu un rīkojies, lai novērstu šo problēmu. Bieži vien viņi mīkstinās savas prasības, zinot, ka viņu sūdzības ir tikušas sadzirdētas.

Pārmērīga košļāšana

Daži suņi var kļūt satraukti, ja viņus atstāj vienus vai ja klāt nav ģimenes locekļu. Plaši izplatīts šķiršanās satraukuma simptoms var būt destruktīva košļāšana. Lai gan ārstēšana dažreiz var būt sarežģīta, šeit ir apkopoti padomi, kas var palīdzēt sunim justies mierīgāk, kamēr viņš ir viens.

 1. Pirms došanās prom sniedz viņam daudz fiziskās un garīgās stimulācijas.
 2. Ja suns ir palicis mājās viens pats, ierobežo viņam pieejamo telpu līdz vienai istabai. Ja tavs suns nav apmācīts, vai kaste izraisa papildu stresu, mēģini norobežot viņam pieejamo telpu līdz vienai istabai.
 3. Noteikti aizvāc no sunim pieejamās vides lietas, ko viņš nedrīkst košļāt.
 4. Nekad neizmanto kasti, lai suni sodītu.
 5. Nodrošini sunim augstvērtīgas rotaļlietas (piemēram, Kongu). Pirms atstāj viņu kastē, paberzē starp plaukstām Kongu vai citu rotaļlietu. Pēc tam, kad rotaļlieta ir ieguvusi tavu smaržu, tā palīdzēs sunim orientēties uz šo objektu.
 6. Izturies mierīgi, kad atgriezies mājās. Nekādas ilgstošas atvadīšanās vai pacilātas sasveicināšanās. Sāc ar to, ka atstāj suni vienu pašu mājās ļoti īsu laika posmu. Mērķis ir atgriezties, pirms viņš kļūst tramīgs un sāk grauzt visu, kas pagadās pa rokai.
 7. Pēc tam, kad sunim vienatne ir kļuvusi viegli panesama īsākā laika periodā, lēnām paildzini šo laika posmu.