Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Daniels

Purina institūta reģionālais vadītājs un veterinārārsts @Purina

Daniels
Sastāvdaļas

Sastāvdaļas

Doties uz sadaļu >

Kaķi ir gaļēdāji, tādēļ ir nepieciešamas vairākas neaizstājamās barības vielas, kas atrodamas tikai dzīvnieku izcelsmes produktos, taču suņi, būdami visēdāji, var pielāgoties labi sabalansētam veģetāram vai pat vegāniskam uzturam. Tomēr šāda veida uzturs var nesaturēt pietiekami daudz svarīgu uzturvielu, tāpēc, ja apsver šāda veida uzturu savam sunim, vienmēr konsultējies ar veterinārārstu vai dzīvnieku uztura speciālistu.


Kaķu uzturā gaļai ir jābūt obligāti, kas nozīmē, ka viņiem ir nepieciešamas specifiskas barības vielas, kas ir bagātīgi atrodamas dzīvnieku audos un, kuru trūkst veģetārā uzturā:

  • Kaķiem nepieciešams daudz olbaltumvielu un aminoskābju, kas viņu organismā sadalās ļoti strauji. Ja resursu ir maz, tie nespēj mazināt gremošanas procesa tempu, un tas padara šos dzīvniekus īpaši jutīgus pret konkrēto uzturvielu nepietiekamību.

  • Īpaši svarīgs kaķu uzturā ir taurīns (aminoskābe, kas atrodama tikai dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielās). Tā trūkums var izraisīt aklumu un/vai sirds mazspēju. Kaķiem ir minimāla spēja pašiem sintezēt pietiekami daudz taurīna, lai apmierinātu viņu vajadzības, un tādēļ tiem ir nepieciešamas uzturvielas, kas atrodamas vienīgi no dzīvniekiem iegūtās izejvielas. Lai gan ir pieejami sintētiski uztura bagātinātāji, to bioloģiskā uzsūkšanās spēja var krasi atšķirties, un kļūdas diemžēl būs neatgriezeniskas.

  • Vēl viena uzturviela, ko kaķi spēj uzņemt tikai no dzīvnieku izcelsmes izejvielām, ir arahidonskābe (neaizstājamā taukskābe), kā arī A vitamīns (retinols), jo kaķi nespēj iegūt pietiekamu daudzumu no dārzeņos esošā A vitamīna.

  • Tāpat kaķiem jāuztur pienācīgs B12 vitamīna līmenis, kas dabiski atrodams gaļā. Suņi tiek klasificēti kā visēdāji. Tas nozīmē, ka suņi spēj apmierināt visas savas uztura vajadzības no gaļas vai augu sastāvdaļām un var pielāgoties labi sabalansētai suņu veģetārajai diētai. Veterinārārstam vai dzīvnieku uztura speciālistam ir rūpīgi jāpārbauda gan veģetārā, gan vegāniskā barība, jo tajās var būt nepietiekams dažu aminoskābju, vitamīnu un minerālvielu daudzums.