Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
kaķis skatās pa logu

Vai turēt kaķi iekštelpās?

2 minūtes lasāmviela
Pro Plan logo
Sponsorējis Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Vairums kaķu saimnieku Eiropā ļauj saviem kaķiem brīvi doties ārā, taču daļa izvēlas pilnībā iekštelpām piemērotu dzīvesveidu. Šajā rakstā aplūkoti katras pieejas ieguvumi un trūkumi.

Kādēļ palikt iekštelpās

Saimnieki saviem kaķiem var izvēlēties dzīvi iekštelpās tikai kopš 20. gs. 50. gadiem, kad tika izgudroti kaķu tualetes pakaiši. Kopš tā laika ir secināts, ka kaķiem, kas dzīvo iekštelpās, ir garāks vidējais dzīves ilgums nekā tiem, kas brīvi dodas ārā. Tas tādēļ, ka iekštelpās dzīvojošs kaķis mazākā mērā ir pakļauts šādiem riskiem:

  • nolaupīšana — līdz ar vērtīgākām kaķu šķirnēm pieaug arī mājdzīvnieku zādzību skaits;
  • pazušana — kaķi, kas brīvi dodas ārā, dažkārt tiek iesprostoti garāžās, šķūņos un pat automašīnu bagāžas nodalījumos;
  • ceļu satiksmes negadījumi — šis ir biežākais kaķu bojāejas iemesls, īpaši jauniem kaķiem, kas vēl nepazīst satiksmes briesmas;
  • plēsēji — kaķi, kas dzīvo iekštelpās, ir pasargāti no lapsām un citiem plēsējiem;
  • cīniņi — iekštelpās dzīvojoši kaķi var izvairīties no cīniņiem ar citiem kaķiem un suņiem, ja vien tie nesaplūcas ar citiem mājas iemītniekiem;
  • saindēšanās — kaut arī tas nenotiek bieži, kaķi, kas brīvi dodas ārā, dažkārt var nejauši apēst kaitīgas vielas, piemēram, uzlaizīt dzesēšanas šķidrumu, apēst gliemežu indes granulas vai žurku indi;
  • infekcijas slimības — iekštelpās dzīvojoši kaķi ir pasargāti no slimībām, ko var iegūt ciešā kontaktā ar citiem kaķiem. Tomēr dažus organismus un parazītus var ienest iekštelpās ar apaviem vai apģērbu. Tālab ir svarīgi paturēt prātā, ka arī iekštelpās dzīvojoši kaķi ir jāpotē un jāattārpo, lai tie būtu veseli;
  • kaitējums dabai — iekštelpās dzīvojoši kaķi samazina pārmērīgas medīšanas risku un putnu bojāeju, īpaši riesta periodā.

Kaķim kļūstot vecākam, tas var dabiski izvēlēties pavadīt vairāk laika iekštelpās. Daži gados vecāki kaķi var dot priekšroku ērtībām un drošībai, paliekot iekštelpās visu laiku.

Kāpēc ļaut kaķim iet ārā

Neraugoties uz iekštelpu dzīves daudzajām priekšrocībām, arī iespējai iziet ārā ir savi ieguvumi.

Galvenais ieguvums ir kaķa garīgā veselība un labsajūta. Kaķi ir mednieki: tie iezīmē teritoriju un izmanto savas spēcīgi attīstītās maņas — ožu, dzirdi, tausti, un īpašo redzi — medījuma izsekošanai un noķeršanai.

Dodoties ārā, kaķis var ļaut vaļu savai dabiskajai uzvedībai, un tas, iespējams, ir viens no iemesliem, kāpēc kaķiem, kas dodas ārā, retāk novērotas garīgās veselības problēmas un uzvedības traucējumi nekā tiem kaķiem, kas dzīvo tikai iekštelpās. Turklāt, ārā kaķis var kārtīgāk izkustēties un tādēļ retāk cieš no Aptaukošanās un ar to saistītām veselības problēmām.

Izvēle ir tavās rokās

Ņemot vērā visas priekšrocības un trūkumus, nav pareiza vai nepareiza lēmuma kaķa dzīvesveida izvēlē. Lai arī ko tu izlemtu, galvenais ir nodrošināt kaķim kvalitatīvu barību un pietiekami daudz stimulācijas garīgās veselības uzturēšanai.

Attiecīgie Pro Plan veidotie raksti:

Pro Plan
2 minūtes lasāmviela

Izproti kaķa urīnceļu slimību

7 minūtes lasāmviela

Jauna kaķa uzņemšana mājās: praktiski ieteikumi

2 minūtes lasāmviela

Vai manam kaķim ir pārtikas alerģija?