Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
kaķis pie veterinārārsta

Izproti kaķa urīnceļu slimību

2 minūtes lasāmviela
Pro Plan logo
Sponsorējis Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Kaķu apakšējo urīnceļu Slimība (AUS) ir termins, ko izmanto, lai apzīmētu vairākas slimības, kas skar urīnpūsli un urīnizvadkanālus.

AUS ir bieži izplatīta, sarežģīta un nopietna — urīnceļu nosprostošanās var būt sāpīga un pat apdraudēt kaķa dzīvību, tāpēc nekavējoties sazinies ar veterinārārstu, ja ievēro kādu no šīm pazīmēm:

  • piepūle urinējot;
  • sāpīga urinēšana (žēla raudāšana nokārtošanās laikā);
  • bieža ģenitāliju apvidus laizīšana;
  • asiņains urīns;
  • apmeklē tualeti, taču urinē ļoti maz vai nemaz;
  • kaķis pārstāj nokārtoties kastītē.

AUS iemesli

Ir vairāki iemesli, kādēļ kaķiem var rasties urīnceļu problēmas. Starp tiem ir:

Idiopātiskais cistīts: bieži novērojams stāvoklis, kas izraisa sāpīgu urīnpūšļa iekaisumu. Tā rezultātā Olbaltumvielas un asinis nokļūst urīnā, kas vīriešu dzimuma kaķiem var nosprostot urīnizvadkanālu. Tā ir dzīvībai bīstama komplikācija.

Urīnpūšļa akmeņi: retāk sastopama problēma. Kaķiem var veidoties vairāku veidu urīnpūšļa akmeņi (visbiežāk tie ir struvīta vai kalcija oksalāta akmeņi), taču tie visi var izraisīt urīnizvadkanāla nosprostošanos vīriešu dzimuma kaķiem.

Anatomiskās novirzes: kaķi var piedzimt ar izmainītu apakšējo urīnceļu anatomiju, vai tā var attīstīties pēc traumas. Simptomi atkarīgi no novirzes veida un atrašanās vietas.

Bakteriāla urīnceļu infekcija: kaķiem, kam nav citu veselības problēmu (piemēram, diabēts vai nieru Slimība), šī Slimība novērojama ļoti reti.

Vecums, svars un stress: kaķiem, kas ir aptaukojušies, gados vecāki vai kam ir stresa pilns dzīvesveids, var rasties urīnceļu saslimšanas. Ir zināms, ka satraucoši notikumi, piemēram, pārcelšanās, jaunu dzīvnieku ienākšana ģimenē vai pat slikti laikapstākļi var veicināt idiopātiskā cistīta saasināšanos.

Diagnoze

Veterinārārsts veiks vairākas pārbaudes, lai apstiprinātu specifisku diagnozi. Ārsts var veikt asins analīzes, lai izslēgtu citas problēmas, un pārbaudīt urīna paraugu, lai noteiktu iekaisuma šūnu, asins un kristālu klātbūtni un izvērtētu urīna koncentrāciju.

Ārstēšana

Ja kaķim ir nosprostots urīnizvadkanāls, ārstam ir jārīkojas ātri. Sedācijā un anestēzijā kaķa urīnizvadkanālā tiks ievietots katetrs, novēršot nosprostojumu un atjaunojot urīna plūsmu.

Urīnpūšļa akmeņi var būt izņemami ar operācijas palīdzību, un dažos gadījumos nepieciešama arī uztura maiņa. Bakteriālu infekcija var būt ārstējama ar antibiotikām.

Idiopātisko cistītu ir grūti ārstēt, un nereti palīdzība ietver sāpju un stresa mazināšanu, kā arī speciālista izrakstītas zāles. Arī uztura maiņa var palīdzēt samazināt urīna koncentrāciju.

Kā tu vari palīdzēt

AUS ir grūti ārstējama un prasa daudz pacietības. Vari apdomāt stresa izraisītājus un veidus, kā tos mazināt, kā arī sazināties ar veterinārārstu un kaķu uzvedības speciālistu, ja ievēro būtiskas pārmaiņas kaķa uzvedībā.

Veterinārārsts var ieteikt nomainīt esošo barību pret specializētu uzturu, piemēram, PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline UR St/Ox.

Attiecīgie Pro Plan veidotie raksti:

Pro Plan