Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Guļ kaķis uz saimnieka ceļgala

Kāpēc sterilizēt kaķi?

2 minūtes lasāmviela
Pro Plan logo
Sponsorējis Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Ja esi atbildīgs saimnieks, kaķa sterilizēšana ir viens no svarīgākajiem lēmumiem. Tā kā kaķi seksuāli nobriest jau agrīnā vecumā, tas ir arī lēmums, kas jāpārrunā ar veterinārārstu pēc iespējas drīzāk.

Ieguvumi no sterilizēšanas

Sterilizēšana ne tikai pasargā no nevēlamas grūsnības, bet arī palīdz samazināt dažādu slimību un uzvedības problēmu risku.

  • Sterilizēšana samazina dzimumhormonu ražošanu, kas ievērojami ierobežo tādu uzvedību kā teritorijas iezīmēšana, runču cīņas, pārmērīga mīlināšanās un kaķeņu agresija. Tas ievērojami paaugstina paredzamo mūža ilgumu, jo mazinās cīniņos iegūto infekcijas slimību un meklēšanās laikā gūto traumu (notriekšanas) risks.
  • Kaķeņu sterilizēšana novērš olnīcu un dzemdes slimību, tostarp vēža, piometras, policistisko olnīcu un metrīta risku, kā arī samazina hormonu izraisīto slimību, piemēram, krūts vēža vai viltus grūtniecības, risku.
  • Runču kastrācija novērš sēklinieku slimību, tostarp vēža risku, kā arī samazina testosterona izraisīto slimību (piemēram, prostatīta, perianālās adenomas, starpenes trūces un labdabīgas prostatas hiperplāzijas) risku.

Kad sterilizēt

Veterinārārsts ieteiks labāko laiku kaķa sterilizācijai — parasti to dara apmēram sešu mēnešu vecumā, pirms sasniegts dzimumbriedums. Taču atkarībā no mītnes valsts un ārsta ieteikumiem sterilizāciju var veikt jau astoņas nedēļas vecam kaķēnam.

Operācija

Runča sterilizāciju sauc par kastrāciju, un tās laikā tiek izoperēti abi sēklinieki. Sterilizējot kaķeni, tiek izoperētas abas olnīcas un reizēm arī dzemde.

Kaut arī sterilizācija ir nozīmīga operācija, tā tiek uzskatīta par ikdienišķu un tās komplikāciju risks ir zems. Parasti kaķis var doties mājās jau operācijas dienā ar vai bez redzamām šuvēm.

Pēc operācijas

AUS ir grūti ārstējama un prasa daudz pacietības. Vari apdomāt stresa cēloņus un veidus, kā tos samazināt, kā arī būtisku kaķa uzvedības pārmaiņu gadījumā sazināties ar veterinārārstu un kaķu uzvedības speciālistu.

Pacenties turēt kaķi iekštelpās vismaz trīs dienas pēc operācijas, lai palīdzētu samazināt infekcijas risku. Ja pamani apsārtumu, pietūkumu vai neparastus izdalījumus ap brūci, nekavējoties sazinies ar veterinārārstu.

Runčiem pēc operācijas parasti nav šuvju. Lai arī pirmās 24 stundas kaķi mēdz būt nedaudz miegaini, tie ātri atgūstas un drīz ķeras pie ierastajām nerātnībām.

Kaķeņu atlabšanai nepieciešams vairāk laika, jo operācija ir sarežģītāka. Miera nodrošināšana lēkāšanas novēršana pirmajās dienās ļaus audiem sadzīt labāk.

Kā uzturs var palīdzēt

Pēc operācijas ir svarīgi dot kaķim kvalitatīvu, barojošu uzturu, nodrošinot efektīvai ķermeņa dzīšanai nepieciešamās uzturvielas.

Kad kaķis ir atlabis, der apsvērt iespēju nomainīt kaķēnam piemēroto barību ar augstu kaloriju saturu pret svara uzturēšanai piemērotu barību, kam ir zemāks kaloriju saturs, piemēram, PURINA® PRO PLAN® STERILISED, jo sterilizētiem kaķiem ir palielināts Aptaukošanās risks. Tas saistīts ar mazkustīgāku dzīvesveidu, un to izraisa samazināts enerģijas patēriņš un palielināta apetīte. Abas šīs izmaiņas rodas pazeminātas dzimumhormonu ražošanas un izdalīšanās rezultātā.

Attiecīgie Pro Plan veidotie raksti:

Pro Plan
2 minūtes lasāmviela

Izproti kaķa urīnceļu slimību

7 minūtes lasāmviela

Jauna kaķa uzņemšana mājās: praktiski ieteikumi

2 minūtes lasāmviela

Vai manam kaķim ir pārtikas alerģija?