Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Kāpēc sterilizēt kaķi?
Kaķis skatās bļodā

Tava kaķēna barošana

7 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Lai izaugtu, kaķēnam jāpaveic milzums darba un tas jāpaveic ļoti ātri. Sešu mēnešu laikā tavs kaķēns jau būs sasniedzis 75 % no pieauguša kaķa svara, un tieši tādēļ viņa barošana ar uzturvielām bagātinātu kaķēniem paredzētu barību ir tik ļoti svarīga.​

Kaķēna uzturs

Kaķēna barība satur ļoti daudz olbaltumvielu, kas ir organisma uzbūves ķieģelīši un ir vitāli nepieciešami pareizai augšanai. Kvalitatīva kaķēnu barība satur arī augstāku neaizvietojamo minerālvielu līmeni, piemēram, kalciju, fosforu, magniju, cinku un dzelzi spēcīgākiem kauliem un zobiem.

Kaķi ir gaļēdāji, tādēļ vismaz daļai viņu uztura jāsastāv no gaļas, lai tiktu saņemtas nepieciešamās uzturvielas. Gaļā esošais taurīns (neaizvietojama uzturviela normālai redzei un veselīgai sirdij), neaizvietojamās taukskābes, īpašas formas A vitamīnu komplekss – tas viss kaķim ir vitāli nepieciešams. Labs A vitamīnu kompleksa un taukskābju avots ir arī aknas, zivis un zivju eļļa.

Cik daudz maltīšu?

Kaķēnam ir liela apetīte, taču mazs vēderiņš (8 nedēļu vecumā tas līdzinās valriekstam), tāpēc viņš ir jābaro bieži un mazām porcijām.

 • Pēc zīdīšanas perioda beigām tavs kaķēns vēlēsies ieturēties vismaz četrreiz dienā. Ja tu nevari nodrošināt viņam šādu barošanas režīmu, ir pieļaujamas arī trīs reizes, taču tādā gadījumā atstāj pieejamu nelielu daudzumu sausās barības uzkodai. Tu vari iegādāties arī ar taimeri aprīkotu barošanas iekārtu.
 • Kaķēnam kļūstot vecākam, pakāpeniski samazini barošanas reižu skaitu līdz 3. Sešu mēnešu vecumā būtu jāpietiek ar divām ēdienreizēm dienā.
 • Daži kaķi ir dzimuši «skrubinātāji», kas dod priekšroku vairākām nelielām maltītēm visas dienas garumā (īpaši, ja dosi kaķēnam sauso barību), kamēr citi labprāt ieturēsies ar pamatīgākām porcijām, bet retāk. Kaķi ne visai labi spēj pielāgoties barošanas režīmam vienreiz dienā, kā tas padodas dažiem suņiem.
 • Vienmēr iepazīsties ar barošanas vadlīnijām, tomēr paturi prātā, kā tās vienmēr ir tikai orientējošas. Katrs kaķis ir individualitāte un vissvarīgākais ir slaids, veselīgs ķermenis. Vienmēr konsultējies ar veterinārārstu, ja neesi pārliecināts, cik daudz barības dot savam kaķēnam, vai arī, ja tev šķiet, ka kaķēnam ir nepietiekams vai virsnormas svars.

Kā barot kaķēnu?

 • Kaķis ir ieradumu dzīvnieks, tādēļ būs vislabāk, ja viņu barosi vienmēr vienā un tajā pašā vietā un laikā.
 • Baro viņu klusā vietā nomaļus no mājas kņadas un drūzmas.
 • Izvēlies viegli tīrāmu virsmu, piemēram, flīzes vai barošanas paklājiņu.
 • Vienmēr pasniedz barību tīrā traukā, priekšroka būtu dodama metāla vai keramiskam traukam, dažiem kaķiem labāk patīk apakštasīte vai sekla bļodiņa.
 • Barošanas trauku novieto patālu no tualetes kastes, un, ja tev ir vairāki kaķēni, starp barošanas traukiem ievēro saprātīgu distanci. Ja kaķi nesatiek, jāizvēlas pilnīgi nošķirtas barošanas vietas.
 • Mēģini pasniegt konservus istabas temperatūrā, tad tie smaržo pievilcīgāk un ir vieglāk sagremojami. Ja turi konservus ledusskapī, tos var nedaudz uzsildīt mikroviļņu krāsnī, līdz tie kļūst silti (nekad – karsti), taču neatstāj atvērtus konservus pārāk ilgi, jo tie ir ideāla baktēriju vairošanās vieta.

Barības uzglabāšana

 • Konservi : Atvērtā veidā konservu kārbas būtu jānosedz un jāuzglabā ledusskapī, pirms pasniegšanas barību uzsildot. Neatstāj konservus atvērtus pārāk ilgi, tie bojājas ļoti ​ātri. Nav ieteicams uzglabāt atvērtu konservu kārbu ilgāk par 24 stundām pat ja tā atrodas ledusskapī, tādēļ būtu vērts apdomāt vienas maltītes produktu iegādi paciņās, kārbiņās vai tamlīdzīgos iepakojumos.
 • Sausā barība : Glabā sauso barību sausā, tīrā vietā. Slēdzams iepakojums palīdzēs saglabāt barības garšu un aromātu. Ja barības uzglabāšanai lieto konteineru, pirms uzpildīšanas ikreiz izmazgā to.
 • Sauso barību pasniedz sausu. Daudziem kaķiem patīk kraukšķināt sauso barību un tā viņu acīs zaudē pievilcību, ja ir piesūkusies ar mitrumu. Kraukšķīga barība arī palīdz kaķēna zobiem palikt tīriem.

Sausā barība vai konservi?

Kaķēnu barība ir nopērkama visdažādākajos iepakojumos – paciņās, kārbiņās, kastēs, pakās utt. Kuru no tiem izvēlēties, ir tikai un vienīgi gaumes jautājums (tavas un tava kaķēna!).

Sausās barības priekšrocības

 • Ērta
 • Viegli nomērīt dažāda lieluma porcijas
 • Ilgāk uzglabājama atvērtā veidā
 • Spēj noņemt zobu aplikumu vecākiem kaķēniem
 • Mazākas kroketes piemērotas kaķēniem, lai sakošļātu un norītu

Konservu priekšrocības

 • Spēcīgāks aromāts
 • Mīkstāka tekstūra
 • Ērts vienas maltītes formāts padara barības pasniegšanu ļoti vieglu

Dzeršana

Lai kādu barības veidu tu būtu izvēlējies, pārliecinies, ka kaķēnam vienmēr ir pieejams tīrs un svaigs ūdens, īpaši, ja tu viņu baro ar sauso barību.

 • Izmanto mazam kaķēnam pietiekami seklu bļodiņu, lai viņam būtu ērti padzerties.
 • Ja kaķēns dzer nelabprāt, pamēģini piedāvāt ūdeni no platāka trauka – dažiem kaķiem traucē, ja ūsas pieskaras trauka malām.
 • Metāliski trauki var atbaidīt kaķi no dzeršanas, jo viņš redz ūdenī savu atspulgu.
 • Novieto ūdens trauku atsevišķi no barošanas vietas.
 • Atceries, ka piens nav ūdens aizvietotājs. Kaķēnam pēc zīdīšanas perioda beigām piens vairs nav nepieciešams, un daudziem kaķiem ir laktozes nepanesība. Pat īpaši veidots «kaķēnu piens» ar zemu laktozes saturu būtu jāuztver kā barība, nevis dzēriens, ar attiecīgi koriģētu pārējā barības daudzuma dozēšanu.

Pilnvērtīga barība vai našķi un uzkodas?

Atšķirība starp pilnvērtīgu barību un uzkodām ir tāda, ka pilnvērtīga barība satur visas kaķim nepieciešamās uzturvielas. Uzkodas un našķi nav sabalansēts uzturs, tāpēc kaķēnam nepieciešamas papildu uzturvielas no citiem barības avotiem. Ja esi izvēlējies barot kaķēnu ar uzkodām, ierobežo to daudzumu saskaņā ar ražotāju norādēm un pārliecinies, ka kaķēns uzņem arī pietiekami daudz pilnvērtīgas barības, lai apmierinātu sava organisma uztura prasības.

Barības maiņa

Kaķēniem ir jutīga gremošanas sistēma, to var viegli "izsist no ierindas ", ja tu barību mainīsi pārlieku strauji. Tikko mājās atnestiem kaķēniem parasti labākā izvēle ir saglabāt selekcionāra vai patversmes doto barību, ja vien tā ir sabalansēta. Vienmēr konsultējies ar veterinārārstu, īpaši, ja kaķēns atsakās no savas parastās barības vai arī sākt ēst mazāk. Ja vēlies nomainīt kaķēna barību dažas nedēļas vēlāk, rīkojies pakāpeniski, ievērojot šādus ieteikumus:

 • Piedāvā abas barības atsevišķi, ļaujot kaķēnam pamēģināt jauno barību.
 • Kad kaķēns ir to pagaršojis, iejauc nedaudz jaunās barības vecajā. 7 -10 dienu periodā palielini jaunās barības proporciju, līdz kaķēns saņem tikai jauno barību. Dažos gadījumos barības nomaiņa varētu notikt ilgāk.
 • Ja kaķēnam barība jānomaina veselības apsvērumu dēļ, sazinies ar veterinārārstu par labāko taktiku un piemērotāko laiku, jo pāreja uz jauno barību būs vieglāka pēc kaķēna izveseļošanās vai labākas pašsajūtas atgūšanas.

Ja pāreja notiek no konserviem uz sauso barību, kaķēns košļās aktīvāk, dzers vairāk un ēdīs vairākos piegājienos, nevis visu porciju uzreiz. Ja pāreja notiek no sausās barības uz konserviem, kaķēns gribēs dzert mazāk un ēdīs lielāku porciju uzreiz vai īsākā laika posmā kā ierasts. Tā kā sausā barība vairāk piesātināta ar enerģiju kā konservi, kaķēnam konservi būtu jāēd proporcionāli vairāk, lai saņemtu vienu un to pašu kaloriju daudzumu. Neatkarīgi no kaķa vecumposma, viņam vienmēr jābūt pieejamam tīram un svaigam dzeramajam ūdenim.

Kad sākt barot ar pieaugušo kaķu barību?

Pat tad, ja izskatās, ka daudzi kaķi 6 – 8 mēnešu vecumā ir pilnīgi pieauguši, viņi tomēr joprojām ir tikai kaķēni. Viņu kauli joprojām turpina nobriest un organisms nostiprinās. Lielākā daļa kaķu no kaķēnu vecumposma atvadās 12 mēnešu vecumā un tad arī viņiem būtu jāpāriet uz barību pieaugušiem kaķiem.

Šis brīdis gan ir atkarīgs arī no individuālā organisma brieduma pakāpes vai veterinārārsta viedokļa – ja kaķēnam parādās virsnormas svars, aprunājies ar speciālistu, kurš var ieteikt pāriet uz barību pieaugušiem kaķiem ar virsnormas svaru. Lai izvairītos no gremošanas traucējumiem, visas pārejas no vienas barības uz otru ir jāveic pakāpeniski, kā aprakstīts iepriekš.

Kaķēns un uzmanības apliecinājumi

Aprūpējot kaķēnu, tu veido spēcīgu saikni starp jums. Tomēr ir arī daži apstākļi, kurus, apliecinot kaķēnam savu uzmanību, būtu labi ņemt vērā, īpaši tad, ja viņš vēl nav sasniedzis pieauguša kaķa svaru un izmērus.

Ēdiena atliekas no tava galda

Viens no pamatnoteikumiem ir nebarot kaķēnu ar ēdiena atliekām no cilvēku maltītes. Cilvēku ēdiens bieži ir pārsātināts ar taukiem, bagāts ar kalorijām un tajā nav pietiekami daudz kaķim svarīgo uzturvielu, tādēļ tu riskē pārbarot savu mīluli vai arī izraisīt nopietnus gremošanas traucējumus. Augošam kaķēnam cilvēku pārtika ir pat nevēlamāka kā pieaugušam kaķim.​

Rūpnieciski ražotie našķi tavam mīlulim

Vairums no šiem kārumiem un našķiem nav paredzēti kaķēnu lietošanai, tie var būt kalorijām piesātināti. Pieaugušam dzīvniekam paredzētais kāruma izmērs var izraisīt smakšanu. Kaķēna mazais kuņģis arī ierobežo barības apjomu, ko viņš var apēst dienas laikā.

Šo iemeslu dēļ našķiem kaķēna vecumposmā būtu jābūt strikti ierobežotai barības piedevai. Ja tu tomēr izlem tos kaķēnam dot, tie nedrīkstētu pārsniegt 10 -15% no ikdienā nepieciešamās enerģijas apjoma, pie tam pamatbarības apjoms vienmēr proporcionāli jāsamazina, lai kopējais uzņemto kaloriju daudzums paliktu nemainīgs. Vienmēr iepazīsties ar barošanas norādījumiem uz produkta iepakojuma.