Your Pet, Our Passion.
Kaķis sēž, skatās uz augšu, gaidot ēdienu

Kā apmācīt savu kaķi

3 minūtes lasāmviela
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Pretstatā populārajam viedoklim, kaķi ir iespējams apmācīt dažām noderīgām prasmēm. Kaķi var iemācīt atpazīt savu vārdu, kā arī atsaukties un nākt, ja viņu sauc.

Jo agrāk tu uzsāksi apmācību, jo lielāki panākumi tevi gaida. Tomēr kaķi ir individuālisti un katrs uz apmācību sākumu reaģēs citādi. Vienkārši paturi prātā – tev jābūt pacietīgam. Ņem vērā, ka tavs kaķis labprāt izdresētu tevi!​

​Ar ko sākt

Pirms apmācību sākuma būtu pareizi kaķi novērtēt pie veterinārārsta, lai pārliecinātos, ka nav nekādu slēptu veselības problēmu, kas apmācības gaitā varētu saasināties.

Tu vari atsvaidzināt atmiņā dažādus trikus, ko kaķis ir apguvis jau iepriekš, taču nemulsini viņu ar vairāku lietu mācīšanu vienā paņēmienā.

Kaķis ir jāapbalvo ikreiz, kad viņš pareizi paveic kādu jaunu uzdevumu. Tad, kad uzdevums ir apgūts, balvu piešķir tikai laiku pa laikam. Kā balvu vari izmantot kaķa iemīļoto barību vai arī ko citu, piemāram, kādu kaķim tīkamu aromātu vai našķi. Rūpnieciski ražotie našķi ir visveselīgākā izvēle.

Iemāci savam kaķim saistīt barības balvu ar skaņu – izmanto zvaniņu vai klikeri. Tiklīdz asociācija starp skaņu un balvu ir izveidojusies, vienmēr radi šo skaņu precīzi tajā brīdī, kad kaķis ir paveicis to, ko tu vēlējies.

Atceries, ka tu vēlies pastirpināt izrunāto komandu. Vienmēr pirms konkrētās komandas nosauc kaķa vārdu. Pēc tam, kad kaķis ir paveicis to, ko tu vēlējies un ir saņēmis balvu, turpini atkārtot komandu pozitīvā tonī, piemēram, «sēdi, labs, sēdi».

Ja kaķis neapgūst vēlamo uzvedību, iespējams, tu vēlies sasniegt rezultātu pārāk ātri. Atkārto iepriekšējo apmācību, līdz jūs abi saprotat viens otru.

Apmācība specifiskām situācijām

Kaķi, kuriem izveidojies ieradums atviegloties ārpus tualetes kastes, būtu vienu vai divas reizes dienā maigi jāpārvieto uz kasti. Ja viņš to izmanto, apbalvo viņu. Tu vari pamēģināt arī pārvietot kasti tur, kur kaķis mēdz nokārtoties, lai sasaistītu kasti ar viņa rīcību. Ja kaķis izvēlas nokārtoties kādā nomaļā vietā, pamēģini tur izkaisīt sudraba folijas gabaliņus – kaķim nepatīk tās tekstūra un saskare ar ķepām. Vai arī tu vari pārvietot barības un ūdens traukus, jo kaķiem ne visai patīk ieturēt maltītes tualetes tuvumā. Tu vari arī ļoti rūpīgi satīrīt kastes atrašanās vietu un izsmidzināt kaķim patīkamu aromātu, piemēram, feromonu, ko var iegātāties zooveikalā vai pie veterinārārsta. Ja kaķis izvēlas par savu tualeti lietot tavas tualetes telpu, vienkārši aizver durvis, lai tur nebūtu iespējams iekļūt bez tavas ziņas.

Daži kaķi, kas uzturas arī ārpus telpām, var ļoti satraukties vai pat kļūt destruktīvi savos mēģinājumos iekļūt atpakaļ mājoklī. Pamēģini piekarināt mazu, bet pietiekoši skaļu zvaniņu uz auklas kaķa acu līmenī. Ignorē ņaudēšanu, skrāpēšanu un citas darbības, lai pievērstu sev uzmanību. Tikko kaķis ir aizskāris zvaniņu un tas ieskanas, tūlīt atver durvis. Ja tas atkārtosies vairākas reizes, kaķis drīz vien apgūs prasmi paskandināt zvaniņu apzināti.

Padomi kaķa apmācībai

  1. Veic kaķa apmācību pirms maltītēm, jo barība kā balva nav tik pievilcīga, ja vēders ir pilns. Tomēr izvairies "badināt" kaķi, lai palielinātu viņa apmācības motivāciju; izsalcis kaķis ir ļoti ātri aizkaitināms.
  2. Uzsākot apmācību, izslēdz jebkuru traucējošu troksni (TV, stereo), jo tas padara apmācības procesu gandrīz neiespējamu.
  3. Apmācības sesijas organizē īsas, tām jābeidzas, pirms vēl kaķis ir kļuvis garlaikots vai noguris. 15 minūšu apmācība ir ideāls laika posms un notur tava "mācekļa" uzmanību svaigu un modru.
  4. Nevariē apmācības rutīnu – nodrošini, ka apmācītājs, komandas, signāli un balvas ir vienmēr vieni un tie paši.
  5. Mēģini pavadīt šajās aktivitātēs vismaz 10 – 15 minūtes ik dienu un nemaini šo režīmu. Ja mācīsi savu kaķi reizi mēnesī, tas nenesīs vēlamo rezultātu.