Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Segās noglāstīts kaķis.

Izproti kaķa diabētu

2 minūtes lasāmviela
Pro Plan logo
Sponsorējis Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Kaķiem var būt gan 1., gan 2. tipa diabēts, taču biežāk sastopams ir 2. tipa diabēts.

Kas ir cukura diabēts?

Vienkāršiem vārdiem runājot, diabēts (saukts arī par cukura diabētu) ir stāvoklis, kurā kaķis nespēj izmantot asinīs esošo cukuru kā enerģijas avotu.

Gremošanas sistēma apēsto barību sašķeļ sastāvdaļās. Viena no tām ir cukurs (Glikoze). Kaķa ķermenis uzsūc glikozi, tā no gremošanas sistēmas nonāk asinsritē un tiek izmantota orgānu darbībai nepieciešamās enerģijas ražošanai.

Taču, lai ķermenis varētu izmantot glikozi, tam vajadzīgs Insulīns — hormons, ko ražo aizkuņģa dziedzeris. Ja insulīna ražošanas vai izmantošanas process ir traucēts, Glikoze no asinsvadiem nespēj nokļūt orgānos. Tā paliek asinīs, izraisot paaugstinātu glikozes līmeni.

Kad orgāniem nepietiek glikozes, tie enerģijas iegūšanai sāk izmantot taukvielas un Olbaltumvielas, kas savukārt izraisa svara zudumu un muskuļu masas samazināšanos.

Diabēta pazīmes kaķiem

Parasti kaķis sāk vairāk dzert, urinēt un ēst, tajā pašā laikā zaudējot ķermeņa svaru. Tāpat kaķim var būt atkārtotas urīnceļu infekcijas. Arī kaķa apmatojums var kļūt neveselīgāks un izskatīties sliktāk.

Rūpes par kaķi ar diabētu

Kaķiem ar lieko svaru ir paaugstināts 2. tipa diabēta risks. Labā ziņa — tiklīdz kaķis ar 2. tipa diabētu zaudē pietiekami daudz svara, turpmāka ārstēšana var nebūt vajadzīga, kamēr vien tiek uzturēts veselīgs ķermeņa svars.

Diabēta aizdomu gadījumā veterinārārsts var vispirms paņemt kaķa urīna un asins paraugus analīzēm. Atkarībā no rezultātiem veterinārārsts mēģinās stabilizēt glikozes līmeni kaķa asinīs — parasti to dara, pielāgojot uzturu un/vai injicējot insulīnu. Sākotnēji tas var šķist biedējoši, taču tas nav grūti un ievērojami uzlabos kaķa pašsajūtu.

Iespējams, saņemsi insulīnu, ko katru dienu injicēt mājas apstākļos, un padomus par barību un barošanas laikiem. Ir pierādīts, ka zinātniski izstrādāts uzturs, piemēram, PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DM St/Ox Diabetes Management, palīdz samazināt nepieciešamību pēc insulīna kaķiem ar diabētu. Veiksmīgai kaķa ārstēšana ievēro veterinārārsta ieteikumus par barošanu un insulīna ievadīšanu.

Lai uzraudzītu slimības gaitu, būs atkārtoti jādodas pie veterinārārsta un, iespējams, jāmaina barība vai jāpielāgo insulīna līmenis atkarībā no rezultātiem. Ja kaķim ir Liekais svars, veselīga svara sasniegšana var palīdzēt samazināt vai novērst nepieciešamību pēc insulīna injekcijām.

Lai arī tam nepieciešams laiks un zināma piepūle, parasti cukura diabētu ir iespējams veiksmīgi izārstēt, kas nozīmē, ka tavs kaķis var dzīvot laimīgu, veselīgu dzīvi.

Attiecīgie Pro Plan veidotie raksti:

Pro Plan
2 minūtes lasāmviela

Izproti kaķa urīnceļu slimību

7 minūtes lasāmviela

Jauna kaķa uzņemšana mājās: praktiski ieteikumi

2 minūtes lasāmviela

Vai manam kaķim ir pārtikas alerģija?