Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Pro Plan logo
Kaķa zobi

Kā parūpēties par kaķa zobu veselību

2 minūtes lasāmviela
Pro Plan logo
Sponsorējis Pro Plan
According to the World Health Organization, is "a state of complete physical, mental and...Read more

Slimi zobi ir viena no veterinārārstu visbiežāk novērotajām mūsdienu slimībām. Kaķiem tā var būt ļoti sāpīga, īpaši, ja tā netiek ārstēta. Tomēr, par laimi, atšķirībā no daudzām citām veselības problēmām, šī parasti ir novēršama.

Kas ir zobu saslimšana?

Zobu saslimšana, kas zināma arī kā periodontīts, ir smaganu iekaisums ap zobiem. Ja to neārstē, tas var ietekmēt gan zobu veselību, gan dziļākās smaganu struktūras un atbalsta sistēmas.

Kas to izraisa?

Vide kaķa mutē satur baktērijas, kas parasti nav patogēnas. Tomēr laika gaitā tās savairojas un sakrājas uz zobiem, veidojot mīkstu, lipīgu plēvīti. Ja šo plēvīti nenoņem, tā var kļūt cietāka un pārvērsties par zobakmeni. Šis iekaisuma izraisītājs piestiprinās pie zobiem un smaganām, kur baktērijas barojas un ražo skābes un toksīnus, kas bojā zobu emalju un kairina smaganas. Šajā stāvoklī vienīgais dabiskais organisma aizsargmehānisms ir siekalas, kas neitralizē skābju izraisīto eroziju. Tomēr vienīgais veids, kā patiešām noņemt aplikumu, ir regulāra zobu tīrīšana.

Ja aplikums netiek notīrīts, siekalās esošās minerālvielas veido ķīmiskus savienojumus ar aplikuma plēvīti, padarot to cietāku. Aplikumu, kas ir sacietējis un pārkaļķojies, sauc par zobakmeni. Tiklīdz tas izveidojies, baktērijas tiek iesprostotas ap zobu, un to saražotās skābes un toksīni, sāk grauzties zobu emaljā, veidojot caurumus.

Stadijas un simptomi

1. stadija — smaganu iekaisums. Pirmā zobu saslimšanas stadija, smaganu iekaisums, bieži izpaužas kā pietūkums, apsārtums un pat smaganu asiņošana. Tas ir novēršams, savlaicīgi iejaucoties.

2.–4. stadija — periodontīts. Šī ir ilglaicīga, progresējoša zobu Slimība, kas ar laiku saasinās. Sākumā smaganu iekaisums izveido kabatu starp zobu un smaganu. Smaganu atkāpšanās dēļ var tikt atsegtas zobu saknes. Iekaisumam pastiprinoties, šajās kabatās veidojas infekcija, kas var izraisīt zoba saknes abscesu. Tas var ietekmēt dziļākās struktūras, rezultātā izraisot zoba izkrišanu.

Progresējošas zobu slimības klīniskās pazīmes, kas var liecināt par mutes abscesu kaķiem, ietver halitozi (sliktu elpu), nevēlēšanos ēst, pastiprinātu siekalošanos, košļāšanu ar tikai vienu mutes pusi, grūtības norīt vai patoloģisku pietūkumu ap seju.

Ārstēšana

Kad Zobakmens ir izveidojies, to nevar notīrīt ar zobu birsti. Tam nepieciešams profesionāls zobārstniecības aprīkojums, piemēram, ultraskaņas aparāts un vispārējās anestēzijas līdzeklis. Atkarībā no zobu slimības stadijas veterinārārsts ieteiks pareizo ārstēšanu.

Kā uzturs var palīdzēt

Īpaši izstrādāta barība, piemēram, PURINA® PRO PLAN® Cat Dental Plus un PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DH St/Ox Dental Health, var palīdzēt novērst aplikuma un Zobakmens veidošanos un cīnīties ar tiem. Kroketes veidotas formā, blīvumā un tekstūrā, kas košļāšanas laikā palīdz notīrīt aplikumu.

Zobu tīrīšanas nozīme

Uzturs var palīdzēt nodrošināt kaķa zobu veselību, taču nekas neaizstāj regulāru zobu tīrīšanu ar kaķim piemērotu zobu birsti un zobu pastu. Tāpat ir svarīgi ieplānot regulāras zobu pārbaudes pie veterinārārsta, lai vajadzības gadījumā nodrošinātu savlaicīgu un saprātīgu iejaukšanos.

Attiecīgie Pro Plan veidotie raksti:

Pro Plan
2 minūtes lasāmviela

Izproti kaķa urīnceļu slimību

7 minūtes lasāmviela

Jauna kaķa uzņemšana mājās: praktiski ieteikumi

2 minūtes lasāmviela

Vai manam kaķim ir pārtikas alerģija?