Garspalvainais Persijas kaķis

Garspalvainais Persijas kaķis

Garspalvainais Persijas kaķis ir vidēja izmēra, drukna šķirne, kuras galva attiecībā pret ķermeni šķiet masīva. Tā galva ir noapaļota un plata, un uz tās tālu viena no otras ir izvietotas mazas ausis un saplacināts, atklāts purniņš. Acis ir lielas, apaļas un gaišas. Īsajām, druknajām un spēcīgajām kājām ir lielas, apaļas ķepas un pūkaini pirksti. Aste ir īsa un kupla. Apmatojums ir garš, biezs un krāšņs ar blīvu, mīkstu pavilnu. Persijas kaķa kažoks var būt rotāts ar dažāda veida rakstiem, un tas var būt ļoti daudzās krāsu variācijās.

Persian Long Hair
  • Coat length: Long
  • Grooming Requirements: Daily grooming
Persian Long Hair
  • Activity : Low
Persian Long Hair
  • Noise: Low

Temperaments

Garspalvainais Persijas kaķis ir mierīga šķirne, kuras pārstāvji ļoti pieķeras saimniekam. Tas ir maigas dabas un ne tik aktīvs kā dažu īsspalvaino šķirņu pārstāvji. Kopumā ņemot, tie neiebilst pret dzīvi vienatnē un ir diezgan apmierināti ar vienīgā ģimenes kaķa statusu. Persiešus apmierina, ka tie var klusi sēdēt un vienkārši izskatīties skaisti.

Izskats

Garspalvainajiem Persijas kaķiem nepieciešama ikdienas kopšana, lai nodrošinātu, ka to garais un biezais apmatojums nav samudžinājies un savēlies. Nenovēršot kaķa kažoka apmatojuma samezglošanos, to var būt nepieciešams pilnībā nogriezt un ataudzēt no jauna. Uzmanība ir jāpievērš arī acīm un sēžamvietai. Lai izvairītos no notraipīšanās, nepieciešams katru dienu notīrīt tālāk tekstā norādītās zonas. Persijas šķirnes kaķiem ir raksturīgi izdalījumi no acīm, tādēļ nepieciešams regulāri tīrīt acu kaktiņus un purniņa sānus. Kaķa sēžamvietas un astes apakšdaļas apmatojums regulāri saķep ar fēcēm, tāpēc nepieciešams rūpīgi uzraudzīt, lai šīs zonas būtu ideāli tīras, tādējādi izvairoties no traipiem un neglītiem saķepumiem. Regulāra kopšana ir nepieciešama, lai palīdzētu likvidēt atmirušos apmatojuma matiņus, tādējādi neļaujot kaķim norīt apmatojuma kamolus, jo tie var persiešiem radīt problēmas. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Uzvedība

Šie kaķi bieži vien var šķist atturīgi, neatkarīgi un rezervēti, taču tiem patīk klusu saimnieku sabiedrība un dzīve mierīgā mājvietā, tāpēc tie ir labi draugi mierīgai mājas dzīvei. Neraugoties uz to, kaķi bieži vien mīl uzturēties drošā zonā ārpus telpām, piemēram, drošā aplokā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Ierobežotajās telpās tiem ir nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Lai gan sagaidāms, ka garspalvainais Persijas kaķis nodzīvos aptuveni 10–12 gadus, šai šķirnei ir konstatēti vairāki veselības traucējumi. Tā kā galvas forma ir saīsināta un purniņš saplacināts, iespējama žokļa deformācija, kuras rezultātā var rasties zobu slimības un iespējami ēšanas un dzeršanas traucējumi. Tā kā nāsis ir mazas un mīkstās aukslējas ir pārāk garas, ir iespējami arī smagi elpošanas traucējumi. Asaru kanāli var būt novirzīti no dabiskā ceļa, līdz ar to acis asaro un pastāvīgi mitrina purniņu, kā rezultātā uz purniņa ādas rodas izsitumi un čūliņas. Plakanais purniņš palielina acu slimību iespējamību. Persijas kaķi var būt tāda gēna nesēji, kas nosaka cistu veidošanos nierēs un nieru mazspējas rašanos (šo slimību dēvē par autosomāli dominantu policistisko nieru slimību). Kad kļuva pieejami testi sijājošai izmeklēšanai, 20. gadsimta 90. gados šo slimību konstatēja vairāk nekā trešdaļai visu Persijas kaķu un īsspalvaino eksotu. Veicot atlasi, selekcionāri tagad cenšas šo problēmu izskaust. Vienmēr lūdziet, lai selekcionārs uzrāda kaķēna selekcijai izmantoto kaķu PNS sertifikātus. Persijas kaķiem var būt palielināta nosliece uz hipertrofisko kardiomiopātiju (sabiezinātas sirds sieniņas). Tāpat kā citiem garspalvainajiem kaķiem, arī Persijas kaķiem ir liela ādas sēnīšinfekciju, piemēram, dermatofitozes, iespējamība.

Šīs sugas izcelsme

Turcija un Persija

Pirmie dokumentētie Persijas kaķa senči 17. gadsimtā tika importēti no Persijas Itālijā un no Angoras (tagadējās Turcijas galvaspilsētas Ankaras) Francijā. No Persijas importētajiem kaķiem bija pelēkas krāsas apmatojums, bet no Angoras ievestajiem — baltas krāsas. Šo garspalvaino kaķu pēcnācēji galu galā 19. gadsimtā sasniedza Lielbritāniju. Šie sākotnējie Persijas kaķi diezgan ievērojami atšķīrās no mūsdienu izstāžu uzvarētājiem: to purniņi bija garāki, ausis — lielākas un ķermeņa uzbūve — slaidāka. Gadu gaitā selektīvās pavairošanas rezultātā ir radies mūsdienās pazīstamais kaķis ar druknu ķermeni un saplacinātu purniņu. Apmatojums nav vienkārši garš, bet ar ļoti biezu pavilnu, kuras kopšanai saimniekam ir jāvelta liels darbs, jo kaķis patstāvīgi nespēj novērst apmatojuma sapinkošanos.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.