Laperms

Laperms

Laperma šķirnes kaķiem piemīt elegants izskats, līdzīgi kā Siāmas kaķiem, un tiem ir ķīļveida formas galva. Abiem paveidiem (garspalvainajam un īsspalvainajam) raksturīgā sprogainā kažoka apmatojuma garums, un kuplums var mainīties atkarībā no gadalaika un kaķa brieduma, taču tam nav pavilnas. Cirtas variē no ciešām gredzenveida sprogām līdz garām spirālveida cirtām. Ciešākās sprogas atrodas kaķa vēderdaļā, uz kakla un ausu pamatnes. Garspalvainajam paveidam ir sprogaina, kupla aste, bet īsspalvainajam — „pudeļbirstes” tipa aste. Abi paveidi lepojas ar garām, cirtainām ūsām. Laperma šķirnes kaķu kažokam var būt jebkāda veida krāsu un rakstu variācijas. To acu krāsa variē zelta līdz jūras ūdens zaļuma krāsu gammā, kā arī tiem var būt divu dažādu krāsu acis.

La Perms
  • Coat length: Short
  • Grooming Requirements: Once a week
La Perms
  • Activity : Medium
La Perms
  • Noise: Medium

Temperaments

Laperma kaķi ir mierīgas dabas šķirne. Tie mīl cilvēkus un meklē to sabiedrību. Šie kaķi ļoti pieķeras saimniekam, un tiem patīk, ka viņus apčubina, kā arī tie ir gatavi apgūt priekšmetu ķeršanas spēli un daudzas citas prasmes. Kaķiem ir ziņkārīga daba, tāpēc tie vienmēr grib zināt, kas notiek tiem apkārt. Parasti tie ir klusi, taču var kļūt ļoti runīgi, kad vēlas uzmanību.

Izskats

Laperma kaķu apmatojums jākopj minimāli. Apmatojums tik viegli nesamudžinās, un kaķis met spalvu mazāk nekā citu šķirņu kaķi. Vannošana un nosusināšana ar dvieli palīdzēs uzturēt sprogu formu, taču žāvēšana ar fēnu mēdz apmatojuma sprogas padarīt izpūrušas. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Uzvedība

Šie kaķi bieži vien var šķist atturīgi, neatkarīgi un rezervēti, taču tiem patīk klusu saimnieku sabiedrība un dzīve mierīgā mājvietā, tāpēc tie ir labi draugi mierīgai mājas dzīvei. Neraugoties uz to, kaķi bieži vien mīl uzturēties drošā zonā ārpus telpām, piemēram, drošā aplokā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Ierobežotajās telpās tiem ir nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Iedzimtas slimības šīs šķirnes kaķiem vēl nav konstatētas.

Šīs sugas izcelsme

ASV

Laperma sprogainais jeb viļņotais apmatojums ir šīs šķirnes visraksturīgākā īpašība. Šīs šķirnes ciltstēvs 1986. gadā tika atklāts kādā Origonas fermā parastu mājas kaķu metienā. Tikai viens no šī metiena sešiem kaķēniem piedzima bez apmatojuma. Astoņu nedēļu laikā kaķēnam sāka augt ļoti mīksts, sprogains apmatojums. Trīs līdz četru mēnešu vecumā kaķēns bija ieguvis pilnīgu sprogaina apmatojuma kažoku, kāds ir sastopams visiem laperma šķirnes kaķiem. Atšķirībā no citām šķirnēm ar sprogainu apmatojumu, piemēram, Devonas reksa un Kornvolas reksa, laperma apmatojums var būt gan īss, gan garš. Ārpus Amerikas šīs šķirnes kaķi nav bieži sastopami.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.