Mankss

Mankss

Mankss pēc tipa ir ļoti līdzīgs Britu īsspalvainajam kaķim, tiem vien ir acīmredzama atšķirība — aste. Šīs šķirnes kaķiem ir kompakts un masīvs ķermenis ar platām krūtīm un īsu muguras līniju. Sēžamvieta ir apaļa, un tai jāatrodas augstāk par plecu līniju. Kājas ir īsas un spēcīgas, pakaļkājas ir nedaudz garākas par priekškājām. Izstāžu kaķiem vispār nedrīkst būt aste, un sēžamvietai ir jābūt pilnībā noapaļotai, taču vaislas kaķiem vai mājas kaķiem ir pieļaujami dažāda garuma astes stumbeņi. Manksa kažokam piemīt dubulta priekšrocība — īsa, bieza pavilna un nedaudz garāks akots. Pieļaujamas jebkādas krāsu un zīmējumu variācijas, izņemot Siāmas šķirnes kaķu apmatojuma rakstu.

Manx
  • Coat length: Short
  • Grooming Requirements: Less than once a week
Manx
  • Activity : Medium
Manx
  • Noise: Low

Temperaments

Mankss ir labi audzināts kaķis, kas ļoti pieķeras saimniekiem. Tiem patīk čubināšana, un tie labi pielāgojas dzīvei ģimenē.

Izskats

Manksu apmatojums nav pārmērīgi jākopj, un šie kaķi diezgan labi paši spēj to apkopt. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Uzvedība

Šie kaķi mīl kontaktēties ar saviem saimniekiem, tie izbauda kopšanas procedūras, glaudīšanu, cilvēku sabiedrību un vēlas piedalīties ģimenes dzīvē. Kaķiem atšķirībā no suņiem nav nepieciešamas lielas iekštelpu platības, ja vien tie netiek audzināti kā iekštelpu kaķi, taču ideālā gadījumā tiem ir nepieciešama droša zona brīvā dabā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Tiem nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Astes neesamība ir smags ģenētisks defekts, un manksa deformētais mugurkauls var radīt problēmas. Ja mugurkaulu veido nepareizas formas skriemeļi, kaķim var būt nosliece uz artrītu jau agrīnā vecumā. Dažiem kaķiem anālais kanāls var būt sašaurināts, kas var būt par iemeslu zarnu nosprostojumam. Bezastainību izraisošais mutējošais gēns var izraisīt arī citas skeleta deformācijas, tādēļ, sapārojot divus pilnībā bezastainus kaķus, pēcnācēji nereti dzimst nedzīvi vai mirst neilgi pēc piedzimšanas. Manksu mugurkaulam gandrīz vienmēr ir arī citas deformācijas, dažkārt skriemeļi ir īsāki nekā parasti ar noslieci mugurkaula lejasdaļā saplūst kopā, kā arī var būt samazināts to skaits.

Šīs sugas izcelsme

Lielbritānija (Menas sala)

Bezastainais Mankss Menas salā ir zināms simtiem gadu, un tā izcelsmi apvij dažādi mīti. Viens no tiem pat stāsta, ka Noass sava šķirsta durvis ir aizvēris pārāk ātri un tādējādi nocirtis asti. Bet cits, ka bezastaini kaķi 1588. gadā Menas salas krastā izpeldēja no spāņu armādas galeonu vrakiem. Astes trūkumu neapšaubāmi ir radījusi ģenētiska mutācija, kuras iespējamais cēlonis ir salas Britu īsspalvaino kaķu nelielās populācijas radnieciskā krustošana. Īstajam manksam jeb pilnībā bezastainajam manksam (rumpy) astes vietā ir tikai neliela iedobe, taču dzimst arī kaķēni ar astes piedēkli. Atkarībā no astes garuma šādus kaķēnus dēvē par kaķiem ar īsu astes stumbeni (stumpy), kaķiem ar īsu, strupu asti (stubby) vai kaķiem ar vidēji garu vai standarta garuma asti (longy). Bezastainību izraisošais mutējošais gēns var izraisīt arī citas skeleta deformācijas, taču, neraugoties uz to, manksu drīkst izrādīt visās lielākajās Apvienotās Karalistes kaķu izstādēs.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.