Somālijas kaķis

Somālijas kaķis

Somālijas kaķis ir vidējas miesas uzbūves suga. Tas ir izturīgs, lokans un ļoti muskuļots. Galvai ir vidēja izmēra ķīļveida forma ar maigām kontūrām un tālu vienu no otras izvietotām, pušķotām ausīm. Tā mandeļformas acis atrodas patālu viena no otras, un tās bieži vien ir dzintara, riekstbrūnā vai zaļā krāsā — jo piesātinātāks tonis, jo labāk. Kājas ir garas ar ovālām, pūkainām ķepām. Kažoka apmatojums ir vidēji garš, bet tā maigie, smalkie matiņi ir biezi, taču cieši pieguļ ķermenim. Pieaugušam Somālijas kaķim ir apkakle un pilnīgs kāju augšdaļu apmatojums, taču tas nav manāms kaķēniem. Uz katra matiņa ir jābūt vismaz trīs toņu joslām, kas tam no pamatnes līdz pat galam piešķir sešas kontrastējošu krāsu zonas. Izvēlei pieejami Somālijas kaķi kādā no 28 krāsu kažoka variācijām. „Standarta” krāsa ir bagātīgi zeltaini brūna ar aprikožu krāsas pavilnu un melnas krāsas akcentiem.

Somali
  • Coat length: Medium
  • Grooming Requirements: Once a week
Somali
  • Activity : High
Somali
  • Noise: Medium

Temperaments

Somālijas kaķis ir ļoti inteliģents dzīvnieks. Šī šķirne ir labi audzināta un rotaļīga, tāpēc mīl spēles un rotaļlietas. Somālijas kaķis var būt kautrīgāks un neatkarīgāks par savu Abesīnijas brālēnu, taču tam patīk cilvēku sabiedrība. Tas ir aktīvs, tāpēc mīl nodarbes brīvā dabā.

Izskats

Somālijas kaķim ir nepieciešama regulāra kopšana, lai novērstu apmatojuma samudžināšanos. Taču, tā kā šī kaķa apmatojums nav tik garš kā tā līdziniekam Persijas kaķim, apmatojumu uzturēt labā stāvoklī ir vieglāk. Vairums Somālijas kaķu izbauda kopšanas procedūras, ja šāds paradums tiek izveidots jau kaķēna vecumā, tāpat tās pilnīgi noteikti ir vieglāk paveicamas, ja tiek veiktas regulāri. Tāpat kā visiem kaķiem, arī šīs šķirnes kaķiem nepieciešama regulāra vakcinācija, parazītu profilakse un ikgadējas veselības pārbaudes.

Uzvedība

Šie kaķi mīl kontaktēties ar saviem saimniekiem, tie izbauda kopšanas procedūras, glaudīšanu, cilvēku sabiedrību un vēlas piedalīties ģimenes dzīvē. Kaķiem atšķirībā no suņiem nav nepieciešamas lielas iekštelpu platības, ja vien tie netiek audzināti kā iekštelpu kaķi, taču ideālā gadījumā tiem ir nepieciešama droša zona brīvā dabā. Iekštelpās dzīvojošiem kaķiem ir nepieciešama barība un ūdens, tualetes kaste klusā vietā, kur tie netiek traucēti, ērtas, caurvēju izolējošas gultas, nagu asināmie stabi un paaugstinājumi, lai tie justos drošībā. Tiem nepieciešamas biežas saskarsmes iespējas un īpaši rotaļas ar saimnieku, kā arī regulāra interaktīvo rotaļlietu nomaiņa, lai rosinātu viņos dabisko ziņkārību, padarītu tos laimīgus, uzturētu veselus un nodrošinātu fiziskus un garīgus stimulus.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākais ēdiens, ēdiens, kas tam negaršo, kā arī specifiskas vajadzības attiecībā uz barību. Taču kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 dažāda un specifiska barības viela. Šo barības vielu proporcija ir atkarīga no kaķa vecuma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka barības vielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas norādēm, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības receptēm.

Veselības apsvērumi

Lai gan lielākā daļa Somālijas kaķu ir veselīgi, ir dažas iedzimtas slimības, kuras rodas to tuviem radiniekiem Abesīnijas kaķiem un līdz ar to var būt saistītas arī ar šo šķirni. Abesīnijas kaķiem var būt iedzimta slimība, ko sauc par piruvātkināzes deficītu un kas var izraisīt anēmiju. Šīs slimības diagnostikai ir pieejams uzticams tests. Topošajiem saimniekiem vajadzētu pajautāt selekcionāriem, vai viņu kaķi ir pārbaudīti un nav mantojuši šo slimību. Dažās valstīs ir konstatēta acu slimība, ko sauc par progresējošu tīklenes atrofiju un kas izraisa progresējošu aklumu, tādēļ ir vērts pajautāt selekcionāram arī par šo problēmu.

Šīs sugas izcelsme

Amerika

Somālijas kaķis ir Abesīnijas kaķa garspalvainā versija. Garspalvu gēns Abesīnijas šķirnē tika ieviests 20. gadsimta sākumā, taču garspalvaino šķirnes paveidu īpaši sāka audzēt tikai 20. gadsimta 60. gados. Sākotnējā garspalvu gēna ieviešana notika Lielbritānijā, un Abesīnijas kaķi, kas bija šī recesīvā gēna nēsātāji, tika eksportēti uz Eiropu un Ameriku. Somālijas kaķu sistemātiska selekcija sākās Amerikā. Somālijas kaķi drīz vien kļuva populāri citviet, īpaši Austrālijā, kur selekcijas rezultātā tiem gandrīz pilnībā izskaustas Abesīnijas kaķim raksturīgās iezīmes.

Vai es varu audzināt savu kaķi iekštelpās?

Visi kaķi pēc dabas ir ziņkārīgi, rotaļīgi un mednieki, tāpēc viņu dabiskie instinkti liek tiem patstāvīgi meklēt šīm īpašībām atbilstošas nodarbes. Dažas šķirnes ir mazāk piemērotas dzīvei iekštelpās nekā citas, taču, ja plāno savu kaķi audzināt iekštelpās, tev tam jānodrošina pietiekams daudzums spēļu un stimulu un pietiekams laiks saskarsmei ar cilvēku, lai kaķis justos laimīgs.

Kaķa ievešana mājā, kurā ir vairāki mājdzīvnieki

Ja kaķi tiek pieradināti pie citiem mājdzīvniekiem jau mazotnē, vairums kaķu iemācās sadzīvot ar visa veida mājdzīvniekiem, taču kaķiem ir nepieciešama sava telpa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt tam atslodzes zonu un vietu, ko nepieciešamības gadījumā tas var uzskatīt par savu.