img
Vai kaķis izvēlas saimnieku
Vai kaķis izvēlas saimnieku

Vai kaķis izvēlas saimnieku?

​Tā kā kaķi ir mājdzīvnieki un no to saimniekiem ir atkarīga kaķu barība, veselība, komforts un apmācības, mēs reizēm domājam, ka, izvēloties kaķi, tas ir vienpusējs lēmums. Taču, neraugoties uz to, kaķis vienmēr saglabās brīvu gribu. Piemēram, kaķis bieži dod priekšroku vienam cilvēkam ģimenē vai pat izvēlas neaicināts ierasties un apmesties tavās mājās.

Lai kaķis justos pēc iespējas labāk savās jaunajās mājās, svarīgi izprast kaķa psiholoģijas pamatus un uzvedību. Papildus barības un pajumtes pamatvajadzībām kaķim ir svarīga arī drošība un komforts. Tāpēc kaķis dabiski pieķersies cilvēkiem, kas sniegs emocionālo līdzsvaru, labklājību un mierinošu uzvedību.

​Pārmērīgi pieķēries kaķis

​Par spīti savai neatkarīgajai dabai kaķi var cieši pieķerties saimniekiem, dažreiz pat pārmērīgi (tā bieži notiek ar kaķēniem, kas atšķirti no mātes pirms trīs mēnešu vecuma sasniegšanas).

Ir grūti pretoties, ja kaķis tiecas pēc tavas uzmanības, taču, ļaujot kaķim kļūt pārmērīgi atkarīgam, var rasties nopietnas problēmas. Pārmērīga pieķeršanās var izraisīt kaķī trauksmi, kad tam jāpaliek vienam. Var rasties tādas kaķa uzvedības problēmas kā urinēšana neatļautās vietās, pārmērīga ņaudēšana un alopēcija (pārmērīgs apmatojuma zudums).

​1984. gadā dabaszinātnieks Izidors Džefrijs Senilērs (Isidore Geoffroy Saint-Hilaire) radīja etoloģiju – dzīvnieku uzvedības zinātni, kas ļāva labāk izprast arī kaķu uzvedību.

​Lai uzlabotu kaķa neatkarības apziņu, īslaicīgi attālinieties no tā, lai iedrošinātu to koncentrēties uz citiem cilvēkiem.