Laperms

La Perms

Laperma šķirnes kaķiem piemīt elegants izskats, līdzīgi kā Siāmas kaķiem, un tiem ir ķīļveida formas galva. Abiem paveidiem (garspalvainajam un īsspalvainajam) raksturīgā sprogainā apmatojuma garums, un kuplums var mainīties atkarībā no gadalaika un kaķa brieduma, taču tam nav pavilnas. Sprogas variē no ciešām gredzenveida sprogām līdz garām spirālveida sprogām. Blīvākās sprogas atrodas kaķa vēdera daļā, uz kakla un ausu pamatnes. Laperma kaķim ar garu apmatojumu raksturīga sprogaina, kupla aste, savukārt, ja apmatojums ir īss — „pudeļbirstes” tipa aste. Gan viens, gan otrs lepojas ar garām, cirtainām ūsām. Laperma šķirnes kaķu apmatojumam iespējamas jebkāda veida krāsu un rakstu variācijas. To acu krāsa variē zelta līdz jūras ūdens zaļuma krāsu gammā, kā arī tiem var būt divu dažādu krāsu acis.

  • Rotaļīgs un ziņkārīgs
  • Sabiedrisks un pakļāvīgs
  • Klusējošs kaķis
  • Slaidas un elegantas šķirnes kaķis
  • Nepieciešama kopšana reizi nedēļā
  • Kaķi, kura šķirne nav hipoalergēna
  • Nepieciešama ierobežota iespēja būt brīvā dabā
  • Var būt nepieciešama iepazīšanās, pirms dzīvot kopā ar bērniem

Izcelsme

Laperma sprogainais jeb viļņotais apmatojums ir šīs šķirnes visraksturīgākā īpašība. Šīs šķirnes ciltstēvs 1986. gadā tika atklāts kādā Oregonas fermā parastu mājas kaķu metienā. Tikai viens no šī metiena sešiem kaķēniem piedzima bez apmatojuma. Astoņu nedēļu laikā kaķēnam sāka augt ļoti mīksts, sprogains apmatojums. Trīs līdz četru mēnešu vecumā kaķēns bija ieguvis pilnīgi sprogaina apmatojuma kažoku, kāds ir sastopams visiem laperma šķirnes kaķiem. Atšķirībā no citām šķirnēm ar sprogainu apmatojumu, piemēram, Devonas reksa un Kornvolas reksa, laperma apmatojums var būt gan īss, gan garš. Ārpus Amerikas šīs šķirnes kaķi nav bieži sastopami.

Izcelsmes valsts

ASV

Temperaments

Laperma kaķi ir mierīga rakstura šķirne. Tie mīl cilvēkus un meklē to sabiedrību. Šie kaķi ļoti pieķeras saimniekam, un tiem patīk, ka viņus apčubina, kā arī tie ir gatavi apgūt priekšmetu ķeršanas spēli un daudzas citas prasmes. Kaķiem ir ziņkārīga daba, tāpēc tie vienmēr grib zināt, kas notiek tiem apkārt. Parasti tie ir klusi, taču var kļūt ļoti komunikabli, kad vēlas uzmanību.

Veselība

Iedzimtas slimības šīs šķirnes kaķiem vēl nav konstatētas.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākā barība, barība, kas tam negaršo, kā arī īpašas prasības attiecībā uz barību.  Taču jāņem vērā, ka kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 atšķirīga un specifiska uzturviela. Šo uzturvielu īpatsvars ir atkarīgs no kaķa vecumposma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka uzturvielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas vadlīnijām, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības produktiem.

Kopšana

Laperma kaķu apmatojums jākopj minimāli. Apmatojums tik viegli nesaveļas, un kaķi mati izkrīt mazāk nekā citu šķirņu kaķiem. Vannošana un nosusināšana ar dvieli palīdzēs uzturēt sprogu formu, taču žāvēšana ar fēnu mēdz apmatojuma sprogas padarīt izspūrušas. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Bērniem vispiemērotākās kaķu šķirnes

Lai arī šī šķirne nav plaši atzīta par vienu no piemērotākajām šķirnēm saskarsmē ar bērniem, katrs kaķis ir atšķirīgs un, pareizi iepazīstoties, tā saderība ar bērniem var izrādīties itin laba.

cat

Vai šī tev ir pati piemērotākā kaķu šķirne?

Visiem kaķiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura kaķu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un kaķa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Adoptējot kaķi no dzīvnieku patversmes un tādējādi sniedzot tam dzīvē otro iespēju, vari gūt ārkārtīgi lielu gandarījumu. Patversmēs ir daudz kaķu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošas, pastāvīgas mājas. Katram kaķim ir savs dzīvesstāsts, un daudzi no tiem ir zaudējuši savas pirmās mājas ne savas vainas pēc. Šie kaķi labprāt kļūtu par tavas ģimenes locekļiem. Cienījamās patversmēs lielu uzmanību pievērsīs katram kaķim vispiemērotākā saimnieka atrašanai. Personāls arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem.

Laba selekcionāra atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kaķim ar ciltsrakstiem, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Šķirnes kaķēna vai kaķa ar ciltsrakstiem iegādes galvenā priekšrocība ir diezgan precīzais priekšstats par to, kāds būs kaķa izskats un kā, visticamāk, attīstīsies tā temperaments. Sazinies ar veterinārārstu, lai iegūtu vairāk informācijas par kaķa infekcijas slimībām, ģenētiskām nosliecēm vai kopšanas prasībām, tādējādi pilnībā sagatavojoties sagaidīt mājās savu jauno draugu.

Kaķa ievešana mājās

Kad ir atlikušas vien dažas dienas līdz kaķa vai kaķēna ierašanās dienai, tu noteikti izjūti patīkamu satraukumu. Dažas pēdējās dienas pirms kaķa ierašanās jaunajās mājās, ir patiesi daudz paveicamu lietu kas darīs tevi aizņemtu līdz brīdim, kad kaķis ieradīsies savās jaunajās mājās.