Mankss

Manx

Mankss pēc sava tipa ir ļoti līdzīgs Britu īsspalvainajam kaķim, tiem ir tikai viena acīmredzama atšķirība — aste. Šīs šķirnes kaķiem ir kompakts un masīvs ķermenis ar platām krūtīm un īsu muguras līniju. Sēžamvieta ir noapaļota, un tai jāatrodas augstāk par plecu līniju. Kājas ir īsas un spēcīgas, pakaļkājas ir nedaudz garākas par priekškājām. Izstāžu kaķiem vispār nedrīkst būt aste, un sēžamvietai ir jābūt pilnībā noapaļotai, taču vaislas kaķiem vai mājas kaķiem ir pieļaujami dažāda garuma astes stumbeņi. Manksa apmatojumam piemīt dubulta priekšrocība — īsa, bieza pavilna un nedaudz garāks akots. Pieļaujamas jebkādas krāsu un zīmējumu variācijas, izņemot Siāmas šķirnes kaķu apmatojuma rakstu.

  • Mierīgas šķirnes kaķis
  • Draudzīgs, taču neatkarīgs
  • Klusējošs kaķis
  • Lielākas, druknākas šķirnes kaķis
  • Nepieciešama kopšana reizi nedēļā
  • Kaķi, kura šķirne nav hipoalergēna
  • Nepieciešama ierobežota iespēja būt brīvā dabā
  • Lielisks ģimenes kompanjons

Izcelsme

Bezastes Mankss Menas salā ir zināms simtiem gadu, un tā izcelsmi apvij dažādi mīti. Viens no tiem pat vēsta, ka Noass sava šķirsta durvis ir aizvēris pārāk ātri un tādējādi nocirtis manksa asti. Cits pauž, ka bezastes kaķi 1588. gadā Menas salas krastā izpeldēja no spāņu armādas galeonu vrakiem. Astes trūkumu neapšaubāmi ir radījusi ģenētiska mutācija, kuras iespējamais cēlonis ir salas Britu īsspalvaino kaķu nelielās populācijas radnieciskā krustošana. Īstajam manksam jeb bezastes manksam (rumpy) astes vietā ir tikai neliela iedobe, taču dzimst arī kaķēni ar rudimentāru asti. Atkarībā no astes garuma tiek klasificēti trīs šķirnes paveidi: ar īsu astes stumbeni (stumpy), ar īsu, strupu asti (stubby), ar garu vai standarta garuma asti (longy). Bezastes paveidu izraisošais mutējošais gēns var izraisīt arī citas skeleta deformācijas, taču, neraugoties uz to, manksu drīkst izrādīt visās lielākajās Apvienotās Karalistes kaķu izstādēs.

Izcelsmes valsts

Lielbritānija (Menas sala)

Temperaments

Mankss ir labi audzināts kaķis, kas ļoti pieķeras saimniekiem. Tam patīk čubināšana, un tas labi pielāgojas dzīvei ģimenē.

Veselība

Astes neesamība ir smags ģenētisks defekts, un manksa deformētais mugurkauls var radīt problēmas. Ja mugurkaulu veido nepareizas formas skriemeļi, kaķim var būt nosliece uz artrītu jau agrīnā vecumā. Dažiem īpatņiem anālais kanāls var būt sašaurināts, kas var būt par iemeslu zarnu nosprostojumam. Bezastes paveidu izraisošais mutējošais gēns var izraisīt arī citas skeleta deformācijas, tādēļ, sapārojot divus pilnībā bezastainus kaķus, pēcnācēji nereti dzimst nedzīvi vai mirst neilgi pēc piedzimšanas. Manksu mugurkaulam gandrīz vienmēr ir arī citas deformācijas, dažkārt skriemeļi ir īsāki nekā parasti ar noslieci mugurkaula lejasdaļā saplūst kopā, kā arī var būt samazināts to skaits.

Uzturs

Ikviens kaķis ir unikāls, un ikvienam kaķim ir savs iecienītākā barība, barība, kas tam negaršo, kā arī īpašas prasības attiecībā uz barību.  Taču jāņem vērā, ka kaķi ir gaļēdāji, tāpēc katram kaķim ar barību ir jāuzņem 41 atšķirīga un specifiska uzturviela. Šo uzturvielu īpatsvars ir atkarīgs no kaķa vecumposma, dzīvesveida un vispārīgā veselības stāvokļa, tāpēc ir pilnīgi normāli, ka augoša, enerģiska kaķēna uzturā ir nepieciešama citādāka uzturvielu attiecība nekā mazāk aktīva, novecojoša kaķa uzturā. Vēl ir jāņem vērā arī atbilstoša barības daudzuma nodrošināšana saskaņā ar barošanas vadlīnijām, lai uzturētu ideālu ķermeņa stāvokli, un kaķa individuālās vēlmes attiecībā uz konservētās vai sausās barības produktiem.

Kopšana

Manksu apmatojums nav pārmērīgi jākopj, un šie kaķi diezgan labi paši spēj to apkopt. Tāpat kā visiem kaķiem, ieteicams regulāri veikt vakcināciju un parazītu profilaksi.

Bērniem vispiemērotākās kaķu šķirnes

Ja arī šī šķirne kopumā šķiet bērniem ļoti piemērota, jāņem vērā, ka katram kaķim ir savs atšķirīgs temperaments un raksturs, kas atkarīgs no saņemtās apmācības un dzīves pieredzes. Lūdzu, konsultējies ar patversmi, ja esi izlēmis pieņemt savu draugu no tās, lai iegūtu sīkāku informāciju par konkrētā kaķa uzvedību.

cat

Vai šī tev ir pati piemērotākā kaķu šķirne?

Visiem kaķiem ir savs, unikāls temperaments, kā arī daži iedzimti instinkti un uzvedība. Izmēģini mūsu šķirņu atlasītāju un uzzini, kura kaķu šķirne atbilst tavām vēlmēm un dzīvesveidam. Ja tavas un kaķa vēlmes sakritīs, jūs kopā aizvadīsiet laimīgu un piepildītu dzīvi.

Kāds būtu nākamais solis

Adopcija

Adoptējot kaķi no dzīvnieku patversmes un tādējādi sniedzot tam dzīvē otro iespēju, vari gūt ārkārtīgi lielu gandarījumu. Patversmēs ir daudz kaķu, kuri gaida iespēju iegūt mīlošas, pastāvīgas mājas. Katram kaķim ir savs dzīvesstāsts, un daudzi no tiem ir zaudējuši savas pirmās mājas ne savas vainas pēc. Šie kaķi labprāt kļūtu par tavas ģimenes locekļiem. Cienījamās patversmēs lielu uzmanību pievērsīs katram kaķim vispiemērotākā saimnieka atrašanai. Personāls arī labprāt sniegs tev padomus un atbildēs uz jautājumiem.

Laba selekcionāra atrašana

Ja priekšroku dod šķirnes kaķim ar ciltsrakstiem, visprātīgāk ir atrast cienījamu audzētāju. Šķirnes kaķēna vai kaķa ar ciltsrakstiem iegādes galvenā priekšrocība ir diezgan precīzais priekšstats par to, kāds būs kaķa izskats un kā, visticamāk, attīstīsies tā temperaments. Sazinies ar veterinārārstu, lai iegūtu vairāk informācijas par kaķa infekcijas slimībām, ģenētiskām nosliecēm vai kopšanas prasībām, tādējādi pilnībā sagatavojoties sagaidīt mājās savu jauno draugu.

Kaķa ievešana mājās

Kad ir atlikušas vien dažas dienas līdz kaķa vai kaķēna ierašanās dienai, tu noteikti izjūti patīkamu satraukumu. Dažas pēdējās dienas pirms kaķa ierašanās jaunajās mājās, ir patiesi daudz paveicamu lietu kas darīs tevi aizņemtu līdz brīdim, kad kaķis ieradīsies savās jaunajās mājās.