5 padomi, kā mīlulim mazināt šķiršanās radīto satraukumu

Būtiskas izmaiņas ikdienas režīmā, piemēram, atgriešanās darbā pēc ilgstošas uzturēšanās kopā mājas apstākļos, suņiem un kaķiem var izraisīt šķiršanās satraukumu.

Šķiršanās satraukuma pazīmes suņiem un kaķiem

Ja tavs mīlulis ir satraukts par šķiršanos, tu, iespējams, ievērosi noteiktas izmaiņas tā uzvedībā. Pievērs uzmanību šādām pazīmēm:

 • ar kucēnu vai kaķēnu apmācību nesaistītas izmaiņas urinēšanas vai defekācijas paradumos mājoklī un ap to;
 • pastiprināta riešana vai gaudošana;
 • pastiprināta košļāšana vai citāda destruktīva uzvedība mājoklī;
 • apetītes izmaiņas.
 • Kā mazināt šķiršanās satraukumu suņiem un kaķiem

  1. Izveido dienas režīmu

  Ģimenes mīluļi gūst labumu no dienas režīma tikpat lielā mērā kā bērni. Ikdienišķā došanās ārpus mājokļa un atgriešanās aptuveni vienā un tajā pašā laikā, kad vien iespējams, palīdzēs taviem četrkājainajiem ģimenes locekļiem pielāgoties tām pārmaiņām, ko viņi piedzīvo, un mazinās suņa vai kaķa šķiršanās satraukumu. Iespējams, vari pierakstīt savu jauno dienas režīmu un izvietot to kādā pārredzamā vietā, lai gan tu, gan ģimenes locekļi to varētu vieglāk pamanīt. Ja vari, pacenties paredzēt savu iespējamo dienas režīmu pēc pašreizējo ierobežojumu atcelšanas.

  2. Ieplāno laiku rotaļām un vingrinājumiem

  Ik dienu ieplāno noteiktu laiku kopīgām rotaļām ar savu kaķi vai suni. Šādi nepieciešamie mīluļa aprūpes pienākumi pārvēršas par rotaļu. Tu vēlies atalgot vēlamo uzvedību un atturēt no sliktās uzvedības. Našķis, ko ik pa laikam pasniedz, rotaļājoties ar mīluli, kopā ar vārdos izteiktu uzslavu, var būt patiesi iedarbīgs (tomēr paturi prātā, ka našķi nedrīkst pārsniegt vairāk nekā 10 procentus no mīluļa ikdienas kalorijām). Kopīga pastaiga ar suni vai rotaļa ar kaķi pirms došanās ikdienas gaitās varētu būt vēl viena nomierinoša pieeja. Pēc vingrinājumiem mīluļi parasti ir gatavi nosnausties – ideāls brīdis, kad doties prom.

  3. Nodrošini fona troksni

  Cilvēki, kuri, atstājot mājokli, ieslēdz televizoru saviem suņiem vai kaķiem, reizēm tiek uzskatīti par “trakajiem mīluļu vecākiem”, taču tas ir labs veids, kā mazināt suņu un kaķu šķiršanās satraukumu. Mūzikas atskaņošana, televizora ieslēgšana un pat audiogrāmatas vai raidieraksta ieslēgšana var nodrošināt zināmu ieinteresētību un izklaidi. Turklāt citu cilvēku balsis ļaus mājdzīvniekiem justies mazāk vientuļiem.

  4. Izmēģini prāta darbību stimulējošus uzdevumus un rotaļas

  Prāta darbību stimulējošas barošanas ierīces ir lielisks veids, kā mazināt mīluļa satraukumu un nodrošināt garīgu stimulāciju. Pusi no barības ieteicamās dienas devas ik rītu ievieto barošanas ierīcē un pēc tam ik vakaru uzpildi no jauna. Tavs suns vai kaķis pavadīs dienu, risinot barības iegūšanas uzdevumu, un tas palīdzēs mazināt satraukumu un nemieru.

  Var arī paslēpt mazas sausās barības porcijas un atstāt tās barības trauciņos dažādās vietās. Izmēri barības daudzumu, ko parasti izmanto dienas devai, un pēc tam sadali to mazākās porcijās, kuras paslēp. Šī meklēšanas rotaļa ir īpaši noderīga kaķiem, jo stimulē medību instinktus un uztur viņus rosīgus un darbīgus visas dienas garumā.

  5. Saglabā mieru un pārliecību

  Saglabājot mieru, tu nosaki arī mājas mīluļa garastāvokli, un viņi sekos tavam piemēram. Centies izvairīties no ilgstošām atvadām vai pastiprinātas uzmanības pievēršanas aiziešanai no mājām. Tā vietā ik reizi atvadies īsi un mīļi.

  Ja tavam mīlulim (vai tev) ir grūti šādi rīkoties, pirms došanās prom atvadies 10–20 minūtes, samīļojot un uzslavējot mīluli. Kad pienāks laiks doties prom, varēsi to darīt bez vainas apziņas, jo jau esat atvadījušies. Ja prom jādodas pēkšņi, un nav laika doties pastaigā vai sarīkot spēli, ko mīlulis varētu spēlēt tavas prombūtnes laikā, pamēģini viņam iedot kādu iemīļotu rotaļlietu, stimulācijai un mierinājumam.

  Sekojot iepriekš minētajiem padomiem, tu varēsi mazināt sava kaķa vai suņa šķiršanās satraukumu un ļaut viņiem justies mierīgāk, paliekot mājās vieniem pašiem.