Lai kaķis būtu vesels un labā formā

Kāpēc kaķi rotaļājas

Kaķa rotaļīgums ir apbrīnojams, mīļuma pilns un reizēm pat nedaudz mulsinošs! Kaķēni sāk savas rotaļas no 4 nedēļu vecuma, lielāko laika daļu pavadot cīkstiņos ar citiem brāļiem un māsām, tā veidojot jaunās paaudzes sociālo hierarhiju. Sasniedzot 7 – 8 nedēļu vecumu, kaķēna uzmanība no sociālajām rotaļām tiek pārnesta uz rotaļu medībām un uzbrukumu nedzīviem priekšmetiem.

Rotaļu un fizisko vingrinājumu priekšrocības

Kaut vai tikai 20 minūšu ilgas rotaļas ar kaķi ik dienu ne tikai nodrošina gan fizisko, gan garīgo stimulāciju, bet arī nostiprina saikni starp jums. Īpaši svarīgi to nodrošināt ir telpās dzīvojošiem kaķiem, jo tā viņi var tērēt teritorijas uzraudzībai un medīšanai taupīto enerģiju. Telpās dzīvojošiem kaķiem vajadzīgs ilgāks rotaļu laiks vai atkārtotas rotaļas no rīta un vakarā, lai kaķis justos vesels un labā formā.

 • Visaktīvākais laiks gan kaķēniem, gan pieaugušiem kaķiem ir agrs rīts un vakara krēsla. Parotaļājies ar savu mīluli pirms gulētiešanas, un tavs kaķēns būs gatavs iet gulēt vienā laikā ar tevi.
 • Kaķēni visai bieži mēdz rotaļāties arī vienatnē, dažkārt izliekoties slēpjamies vai vajājam neredzamu pretinieku.
 • Rotaļlietas sagādā prieku, taču vēl lielāku izklaidi nodrošina interaktīvas rotaļas. Tas ir arī labākais veids, kā parūpēties, lai kaķēns būtu veselīgs un kontaktā ar tevi. Vienmēr paturi kaķēnam pieejamas dažas rotaļlietas, bet dažas izmanto tikai savstarpējās rotaļās. Šāda taktika nodrošinās rotaļai īpašu – apbalvojuma gaisotni. Nekad neatstāj kaķēnu vai pieaugušu kaķi vienatnē ar rotaļlietām, kurām pievienotas garas auklas, jo tavs mīlulis var nejauši nožņaugties. Pārliecinies, ka visas kaķēna rīcībā atstātās rotaļlietas ir drošas, bez sīkām detaļām, ko var sagrauzt vai nejauši norīt.
 • Vienatnē augoši kaķēni ar savu saimnieku mēdz rotaļāties nedaudz asāk. Viņiem kā rotaļu biedrs pieejams tikai cilvēks, tāpēc kontrolēt košanu un skrāpēšanu "pa jokam" var iemācīties vienīgi kopā ar tevi.
 • Nekad rotaļām neizmanto rokas vai kājas. Lai arī kaķēnam tas būs jautri, šāds ieradums var saglabāties arī pieaugušā vecumā un var provocēt agresiju pret cilvēkiem.
 • Atrodi laiku, lai parotaļātos ar kaķēnu vismaz divreiz dienā. Ar kaķēniem, kas dzīvo telpās kā vienīgie kaķi, medību spēlēs jāpavada vismaz pusstindu dienā, lai kaķa medību instinkts attīstītos normāli. Šo laiku gan var saīsināt, ja mājās ir vairāki kaķi un viņiem patīk spēles savā starpā, vai arī, ja kaķis ir jau gados un kļuvis mazaktīvāks.
 • Svarīgākais, kā izraisīt kaķim interesi par rotaļu, ir – saprotot viņa medījumu. Kaķis ir daudz motivētāks paspēlēties, ja rotaļlieta uzvedīsies kā «īsta pele».

Rotaļas ar kaķi

Vislabākās spēles notiek, izmantojot iesaistošās rotaļlietas, kas nemaz nav dārgas. Izmanto strēmeles no veca apģērba, siksniņas, ar kaķumētru pildītu pelīti vai uzvelkamas mantiņas. Padomā arī, var iespējams uzstādīt kaķa koku, kam pievienots nagu asināmais dēlītis.

 • Saburzīta papīra kamoliņi vai galda tenisa bumbiņas var izraisīt patiesu prieku. Kad kaķēns atnācis paspēlēties, aizmet bumbiņu un iemāci viņam to atnest atpakaļ.
 • Atstāj uz grīdas kādu papīra iepirkumu maisiņu, lai kaķēns var tajā ielīst vai saplosīt ar nagiem. Neizmanto plastikāta maisiņus un nogriez visu, kas varētu aptīties ar kaķēna kaklu.
 • Kartona kastes, kur ielēkt vai izlēkt, arī ļoti noder. Vari salīmēt vairākas kastes kopā, lai kaķēnam ir kur noslēpties un tad citā kastē ielikt bumbiņu vai peli.
 • Pagatavo mānekli no auduma, kas apstrādāts ar kaltētu kaķu mētru – dažus kaķus tā padarīs «trakus».
 • Izmēģini mānekļus ar zvaniņiem auklas galā.
 • Dažiem kaķiem īpaši patīk vajāt un lēkt pakaļ lukturīšu gaismām vai lāzergaismas punktam – vari nopirkt īpašus rotaļām domātus mazus lukturīšus.

Kad rotaļa pabeigta, paslēp rotaļlietu, lai tā atkal sagādātu prieku, kad būsi izlēmis paspēlēties. Tu ātri atklāsi, ka mīļākās kaķa rotaļlietas ir saistītas ar viņa dabisko medību instinktu.

Rotaļīgās agresijas novirzīšana

Ja kaķēns ir pārņemts ar uzbrukšanu tavām potītēm, pamēģini novirzīt viņa aktivitāti uz rotaļlietām.

Ja tev ir tikai viens kaķēns, vari paeksperimentēt un sagādāt viņam rotaļu biedru. Viņš var mazināt rotaļīgo agresiju, taču var arī nekādi neizmanīt kaķēna uzvedību. Divi kaķēni visbiežāk ir aizņemti paši ar sevi, taču no otras puses, viena "plēsoņas" vietā tu vari iedzīvoties divos. Pārrunā ar veterinārārstu vai dresūras speciālistu metodes, kas varētu novērst agresiju pret cilvēku.

Kaķu mētras paradīze

Kaķu mētra var patiesi atsvaidzināt jūsu savstarpējās rotaļas. Tā ir dabiska un pilnīgi droša. Vairums kaķu ir par to sajūsmā, kamēr citus tā atstāj pavisam vienaldzīgus. Dažas rotaļlietas jau ir piesūcinātas ar šo aromātu, taču tu vari nopirkt kaķu mētru atsevišķi, lai pastiprinātu kaķa interesi par kādu konkrētu rotaļlietu. Tu vari audzēt arī pats savu kaķu mētru, tikai pārliecinies, ka podiņā aug pareizais augs, kas ir kaķim drošs. Reakcija uz kaķu mētru vairumam kaķēmu parādās, sasniedzot četru mēnešu vecumu. Lai pamudinātu lietot nagu asināmo dēlīti, vari arī to iesmaržināt ar kaķu mētru.

Kāpēc daži kaķi ir aktīvāki kā pārējie

Dažām kaķu šķirnēm ir lielu gulētāju reputācija, kamēr citām tradicionāli tiek piešķirta enerģisku palaidņu slava. Tīrasiņu šķirnes ar augstu aktivitātes līmeni ir Siāmas, Abesīnijas, Austrumu un turku kaķi. Mierīgāki ir Persijas, Himalaju, Britu īsspalvainie kaķi un regdoli. Protams, arī patversmēs ir satiekami daudzi citu negribēti, aktīvi un rotaļīgi kaķēni, kas gaida savas mājas.

Kaķi, tieši tāpat kā cilvēki, pret fizisku slodzi izturas dažādi – daži vienkārši ir aktīvāki kā pārējie. Tomēr nav normāli, ja kaķis visu laiku tikai guļ un nav ieinteresēts komunikācijā ar tevi. Sazinies ar veterinārārstu, ka kaķis šķiet letarģisks, jo tas var liecināt par nopietnām medicīniskām problēmām. Vecākiem kaķiem mazkustīgums bieži vien ir vienīgā osteoartrīta pazīme un, ja kaķim ir sirds vai elpošanas problēmas, viņi nelabprāt rotaļāsies.